#46

Wenzel Hablik
(1881 – 1934)

Mladá dáma v interiéru

Hablik Wenzel August (1881-1934)
#46

Wenzel Hablik
(1881 – 1934)

Mladá dáma v interiéru

382 zobrazení
300 000 Kč
Galerie Pictura
Galerie Pictura
Vyvolávací cena: 300 000 Kč
23. 9. 2020 18:00

olej, plátno

Mladá dáma v interiéru, 1909

Wenzel Hablik, celým jménem Wenzel August Dominik Hablik, se narodil 4. srpna 1881 v Mostě. Vyučil se truhlářem po svém otci, ale zabýval se také malbou na porcelán. V Teplicích studoval na odborné keramické škole. Poté, co získal další vzdělání na uměleckoprůmyslové škole ve Vídni a na pražské Akademii výtvarných umění, usadil se v německém městě Itzehoe severně od Hamburku v roce 1907.

Wenzel Hablik, představitel raného expresionismu, se v oblasti umění prosadil především jako malíř, grafik, architekt a návrhář textilu. Za svého života vytvořil kolem 600 olejomaleb, z nichž jsou dnes známy zhruba 250. Kromě malby se věnoval také projektování staveb, návrhu nábytku, tapisérií a stolních textilií, šperků a dalších dekorativních předmětů.

V roce 1917 se Wenzel Hablik oženil s textilní výtvarnicí a designérkou Elisabeth Lindemannovou a společně otevřeli studio v Itzehoe. Po dlouholeté známosti s průmyslníkem Richardem Bielem, který jej podporoval, a po zakázce na studijní cestu do Istanbulu a Malé Asie, se Hablik stal v Německu známým umělcem. Získal německé (pruské) státní občanství v roce 1920.

Wenzel Hablik zemřel předčasně 23. března 1934 v Itzehoe na rakovinu. Po jeho smrti byly některé ukázky jeho tvorby zničeny během druhé světové války. Jeho dům v Itzehoe, který před smrtí opravil, a pozůstalost po něm dnes připomínají jeho umělecké dědictví.