technika | olej, plátno |
rozměr | 140 x 163 cm |
Mikoláš Axmann se narodil 24. února 1955 v Prostějově. Český grafik a univerzitní pedagog, jehož umělecká dráha a pedagogická činnost zaznamenaly významný vývoj.
V letech 1978–1983 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u profesora Ladislava Čepeláka, kde začal formovat své dovednosti v oblasti grafiky. Po absolvování se Axmann začal věnovat nejen vlastní tvorbě, ale také pedagogické dráze.
Jako pedagog působil na Českém vysokém učení technickém v Praze v letech 1990–1992 a na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v letech 1992–1997. Následně se přesunul na Západočeskou univerzitu v Plzni, kde v letech 1999–2001 založil a vedl dílnu klasického kamenotisku. Od roku 2004 pak působil na Ústavu umění a designu téže univerzity.
Od roku 2014 Mikoláš Axmann vede ateliér Ilustrace Grafika na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara. V roce 2016 byl jmenován profesorem na Akademii výtvarných umění. Jeho významný přínos v oblasti grafiky a ilustrace vedl k uznání, a v roce 2016 se stal členem skupiny Corpora S.
Mikoláš Axmann je respektovaným umělcem a pedagogem, jehož práce odrážejí jeho uměleckou vizi a technickou zručnost v oblasti grafiky.