Základní údaje
technika | olej, plátno na dřevěné desce |
rozměry | 16 x 20 cm |
značeno | na rubu strojopisný výstavní štítek: 36. /Signál; 36. G. Musatov "signál" 20 x 16 |
Popis
O autorovi
Grigorij Alexejevič Musatov byl československý malíř ruského původu, narozený 29. ledna 1889 v Buzuluku a zemřelý 8. listopadu 1941 v Praze. Pocházel z umělecky založené rodiny, jeho otec byl malíř ikon a strýc Viktor Borisov-Musatov patřil k průkopníkům ruského symbolismu.
Grigorij studoval na výtvarných školách v Penze, Moskvě a Kyjevě, kde byl ovlivněn umělci jako Kuzma Petrov-Vodkin a Michail Vrubel. Za první světové války se přidal ke bělogvardějským vojskům, ale brzy dezertoval a přidal se k československým legionářům. Spolu s manželkou se dostal přes Sibiř do Vladivostoku a následně odplul s československými legionáři do Evropy.
Po usídlení v Československu pracoval jako herec a výtvarník v kočovném divadle ruských emigrantů. Spřátelil se s malířem Janem Zrzavým a v roce 1923 byl přijat do Umělecké besedy. V Československu vytvořil Musatov rozmanitá díla, zahrnující nostalgické scény z každodenního života předrevolučního Ruska, portréty, ilustrace a krajinomalbu.
Jeho tvorba prošla několika fázemi, začínaje primitivismem a postupně se vyvíjející k impresionismu. Během třicátých let se věnoval i námětům ze života v Sovětském svazu, které zpracovával expresionistickým způsobem. Jeho pozdější práce reflektovaly politickou situaci a pocity úzkosti způsobené událostmi konce třicátých let.
Grigorij Alexejevič Musatov je považován za významnou osobnost českého výtvarného umění první poloviny 20. století s výrazným odkazem na ruskou kulturu.
Zemřel 8. listopadu 1941 v Praze.