#72

Otakar Kubín
(1883 – 1969)

Čtenářka

Kubín (Coubine) Otakar
#72

Otakar Kubín
(1883 – 1969)

Čtenářka

413 zobrazení
620 000 Kč
Galerie Pictura
Galerie Pictura
17. 10. 2018 18:00

olej, plátno

Čtenářka

Otakar Kubín se narodil 22. října 1883 v Boskovicích. V letech 1898–1900 studoval na sochařsko-kamenické škole v Hořicích, poté pokračoval v letech 1900–1904 na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl žákem učitelů jako byli Václav Brožík, Vojtěch Hynais, Hanuš Schwaiger a František Thiele.

Byl členem umělecké skupiny Osma, a později také členem SVU Mánes. V roce 1913 opustil Česko a odešel do Francie, kde v roce 1925 přijal francouzské občanství. I přes to se v roce 1952 vrátil na Moravu, kde strávil dvanáct let, než se znovu vrátil do Francie. Jeho tvorbu lze charakterizovat jako novoklasicistní, zejména jeho díla "Kytice ve džbánu". Ve Francii byl velmi uznávaným umělcem, pravidelně vystavoval v Salonu nezávislých a od roku 1924 také v salonu Tuilerií v Paříži.

Kubínův významný přínos spočíval v krajinomalbě, zejména zobrazování Provence a rodných Boskovic, ale také ve figurální malbě a zátiších. Zemřel 17. října 1969 v Marseille a je pohřben v městečku Apt ve Francii.