Základní údaje
signatura | signováno autorem |
rok | 1917 |
Popis
Filosofská historie / Alois Jirásek (podpis) ; ilustroval Adolf Kašpar. -- Illustrované vydání druhé, celkem desáté. -- Praha : J. Otto, 1917. -- 204 stran. -- Pevná kožená vazba z dílny Ludvíka Bradáče.
Signováno Aloisem Jiráskem s datací 24.XII.1918.
Umělecká kožená vazba (kozina) zdobená zlacením a slepotiskem, zlacená ořízka. Předsádkové zdobené papíry František Kysela.
Strana 203/204 je žel u hřbetu natržená; na kůži patrné oděrky a flíčky; na titulním listu je signatura předešlého vlastníka svazku; hřbet je naprasklý.
(Ludvík Bradáč)
O autorovi
Alois Jirásek byl významný český prozaik, dramatik, středoškolský učitel a politik, známý především svými historickými romány a jako představitel realismu. Narodil se 23. srpna 1851 v Hronově a celý život strávil v literatuře a pedagogice.
Po studiu na gymnáziu v Broumově a v Hradci Králové a následném vysokoškolském studiu historie v Praze začal učit na gymnáziu v Litomyšli. Tam působil jako profesor dějepisu, českého jazyka a zeměpisu. V Litomyšli také začal publikovat své první významné práce, včetně románu "Psohlavci".
V roce 1888 se přestěhoval do Prahy, kde pokračoval v pedagogické práci na gymnáziu v Žitné ulici a současně se věnoval literární činnosti. Ve svých dílech dokázal mistrně využívat historické detaily k prokreslení doby a jeho postavy byly zároveň nositeli i tvůrci historie.
Jeho literární dráha zahrnovala veršovanou tvorbu, historické romány, povídky a divadelní hry. Mezi jeho nejznámější díla patří "Staré pověsti české", "Mezi proudy", "Bratrstvo" a "Husitský král". Proslavil se také svými historickými dramaty, jako jsou "Jan Žižka", "Jan Roháč" a "Jan Hus".
Jirásek byl aktivní i v politickém životě a patřil k prvním signatářům Manifestu českých spisovatelů, který podporoval politické úsilí o státní samostatnost českého národa. Zemřel 12. března 1930 v Praze a byl pohřben v rodném Hronově. Jeho literární odkaz zůstává jedním z nejcennějších pilířů české literatury.