technika | grafický list, faksimile |
rozměr | 37 x 47,5 |
rok | 1984 |
signatura | sign. PD |
číslo grafiky | 75/150 |
odhadní cena | 1 000–3 000 |
Sen ředitele výrobního družstva Velorex... | Info o autorovi: J. S - Český malíř, grafik a zlepšovatel. Vystavuje pod iniciálami, aby se odlišil od stejnojmenného malíře z Police, s nímž jej pojí přátelství a tvorba. Vystudoval psychologii a pedagogiku na FF UK. Počátkem sedmdesátých let intenzivně navštěvoval přednáškové cykly Dr. Antonína Balíka v Národní galerii, což jej vedlo k opatření si olejových barev a k malování obrazů.V roce 1981 spojil svoji životní pouť s malířkou Norou Blankou Vláškovou. Ve druhé polovině osmdesátých let jej galerijní kontakty zavedly do Francie, Švýcarska a USA, kde se jeho obrazů ujímali sběratelé. Zvýšený zájem sběratelů v Čechách a na Moravě vedl v devadesátých letech k omezení zahraničních aktivit. Od počátku maluje olejem na plátno i na pevné podklady. Po osmi letech života v Jamrtále (Nuselské údolí u parku Folimanka) a častých vycházkách do čtvrtí Karlov a Albertov vytvořil sérii vedut, které vystavil v roce 1979 přes odpor úřadů na vnější zdi psychiatrické kliniky. V roce 2003, po třiceti letech volné tvorby, se mu podařilo překonat psychickou bariéru a začal tvořit i abstraktně (J. S. Brut). Od té doby maluje „abstraktní toulání“ i „snové krajiny duše“. Při práci do obrazů „vstupuje“, a tudíž je komponuje tak, aby v nich bylo příjemně jak jemu, tak i komukoli dalšímu. Od počátku devadesátých let tvoří grafické listy technikou xerografie a faksimile. Spolu s Národní galerií a firmou Trico se podílel na vývoji techniky Offlith, vyznačující se jemnou strukturou tisku a barevnou věrností reprodukce.