#17

Patrik Hábl
(1975)

Stříbrné pohoří | Info o autorovi: Patrik Hábl

Patrik Hábl
#17

Patrik Hábl
(1975)

Dětem ulice
1 limit
515 zobrazení
38 000 Kč
Projekt Šance
Projekt Šance
Vyvolávací cena: 38 000 Kč
10. 12. 2020 17:30

olej na papíře
100 x 70
2013
sign. vzadu
v zaskleném rámu
odhadní cena
40 000–45 000

Stříbrné pohoří | Info o autorovi: Patrik Hábl - Momentálně působí jako pedagog na VŠUP a navazuje na umělce, jako jsou Vladimír Kokolia nebo Josef Šíma. Věnuje se malbě a prostorovým instalacím. Má na kontě několik intervencí v rámci stálých sbírek Národní galerie a svá díla instaloval v několika kostelích a kaplích v Česku i v zahraničí. Hlavním ohniskem jeho zájmu jsou přírodní scenérie, u kterých umělec zkoumá jejich vyvíjející se odraz v člověku a společnosti. Krizi jednotlivce spatřuje v nevědomé ignoraci krajiny, ve které už dnes nežijeme a jíž neprocházíme. Globalizovaná doba s miliony obchodních center a dopravních obchvatů nás od přírody odděluje natolik, že už nevíme, kdo jsme. Tyto myšlenky většinou zobrazuje na rozměrných plátnech, která vytváří až sakrální prostor a podněcují k meditaci. O úspěchu autora svědčí již druhé zařazení do prestižní aukce v Sotheby’s, do níž jsou dražená díla vybírána velmi pečlivě. Pokud se v nich daný umělec objeví, znamená to rychlý nárůst tržní hodnoty jeho děl.

Patrik Hábl se narodil 10. července 1975 v Gottwaldově (dnešní Zlín).

Nejprve absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. Poté v letech 1994-2000 studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze u profesora Pavla Nešlehy. V průběhu svého studia absolvoval také litografické školení u M. Axmanna a studijní pobyt na Akademii Muchina v Petrohradě v roce 1997. V roce 1998 se věnoval experimentální grafice na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením profesora V. Kokolii.

Je známý jako český malíř a jeho tvorba zahrnuje různé techniky, včetně litografie a experimentální grafiky. Je manželem architektky a básnířky Anny Beaty Háblové.