#19

Vladimír Kokolia
(1956)

Vody

Kokolia Vladimír (*1956)
#19

Vladimír Kokolia
(1956)

Vody

Fine Arts
658 zobrazení
250 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 250 000 Kč
21. 5. 2017 13:30

Vody, 1995 / Waters, 1995 - olej, plátno, 162 x 100 cm, zn. na rámu Kokolia, papírový štítek Nadace FCCA, štítek Zlínského salonu z r. 1995; odhadní cena 280 000–350 000 Kč. Provenience: Soubor pochází ze sbírky Nadace pro současné umění Praha, kterou koncem 90. let 20. stol. založil George Soros. / Oil, canvas, 162 x 100 cm, mark on Kokolia frame, paper label FCCA Foundation, Zlín salon label from 1995; Estimated cost 280 000-350 000 CZK. Provenance: The collection comes from the collection of the Prague Contemporary Art Foundation, which in the late 1990s founded by George Soros.

Vladimír Kokolia se narodil 27. listopadu 1956 v Brně. Je český (moravský) malíř a profesor na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho umělecká činnost není omezena pouze na malbu, ale zahrnuje i hudební a literární tvorbu, a je známý i jako znalec kompostování a tradičního čínského taiji.

Vyrůstal ve Veverských Knínicích a v Brně na Lesné. Studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti v letech 1971–1975, kde se zaměřil na obor Propagační grafika. Poté pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze, kde v roce 1981 absolvoval obor malířství u profesora Jana Smetany. Po vojenské službě zůstal na volné noze až do roku 1992. V roce 1983 se oženil s Evou, se kterou má tři děti.

Kokolia je známý svým širokým záběrem v malířských a grafických technikách. Jeho dílo je velmi různorodé, od figurativního až po abstraktní, s důrazem na vlastní sdělení a podstatu světa. Tematicky se často zaměřuje na úlohu lidského jedince ve světě, s kritickým pohledem na lidské chování a existence. Jeho malířská díla jsou často charakterizována nápaditými motivy a vtipnou, avšak kritickou reflexí lidského stavu.

Kromě malby a grafiky se Kokolia věnuje i hudbě a literatuře. Byl zpěvákem a textařem brněnské skupiny "E" v letech 1984–1997, která patřila k české alternativní a undergroundové hudbě. Jeho texty jsou vysoce expresivní a sugestivní, a často reflektují stejné filozofické myšlenky jako jeho malířské dílo.

Vladimír Kokolia je držitelem Ceny Jindřicha Chalupeckého za rok 1990 a je považován za jednoho z nejvýznamnějších současných českých umělců. Je známý nejen v České republice, ale jeho umělecká činnost přesahuje hranice českého umění.