#57

Václav Stratil
(1950)

Krev

Stratil Václav *1950
#57

Václav Stratil
(1950)

Krev

51-100
Žádné limity
464 zobrazení
Prodáno za
42 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 36 000 Kč
15. 10. 2017 13:30

Popis

Krev, 1991 - černobílá fotografie, 108×164 cm, sign. na rubu tužkou Václav Stratil 1991

O autorovi

Václav Stratil, narozený 7. října 1950 v Olomouci, je současný český umělec působící jako malíř, kreslíř, výtvarný fotograf, performer a hudebník.

Václav Stratil pochází z rodiny středoškolského učitele jazyků Václava Stratila a učitelky výtvarné výchovy Vladimíry Stratilové. Jeho matka se krátce po válce školila u Jan Zrzavého na Katedře výtvarné výchovy Filozofické fakulty Univerzity Palackého. Z celkem čtyř sourozenců Václava Stratila mladšího se výtvarnému umění věnuje také jeho bratr Jan, absolvent Akademie výtvarných umění v Praze.

Po maturitě na Gymnáziu Jana Opletala v Litovli studoval Václav Stratil na Katedře výtvarné teorie a výchovy Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci v letech 1970–1975. Zde měl formativní vliv výuka malíře a teoretika Václava Zykmunda. Svou první samostatnou výstavu měl v roce 1975 v Galerii v podloubí v Olomouci. Brzy se připojil ke zdejším neoficiálním kulturním kruhům a v roce 1983 se přestěhoval do Prahy. Po roce 1989 se jeho situace v uměleckém světě zásadně změnila.

V roce 1992 začal působit jako vedoucí Ateliéru kresby na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, kde setrval až do roku 2015. V roce 2010 získal ocenění "Umělec má cenu", což je symbolické uznání staršího umělce od mladých umělců, kritiků a teoretiků. Stratil je také laureátem Ceny Michala Ranného z roku 2014, kterou udělují Moravská galerie v Brně a Společnost přátel Moravské galerie.

V soukromém životě je Václav Stratil ženatý s Jarmilou Stratilovou a má dva syny, Aloise a Štefana. Jeho starší syn Alois je také absolventem Fakulty výtvarných umění VUT v Brně a věnuje se performanci. Jeho mladší syn Josef pochází z jiného vztahu a rovněž se věnuje umění.

Stratilova tvorba prošla různými fázemi a experimenty. V sedmdesátých a osmdesátých letech se zabýval biblickou figurací a vytvořil řadu velkých černých kreseb. V devadesátých letech se začal více zaměřovat na fotografii a fotoperformace, využíval různé materiály a techniky, jako například apropriaci. Po roce 2000 se vrátil ke klasické malbě a rozvinul řadu dalších témat a stylů, včetně textových kreseb, malých kreseb a koláží, až po písničkářskou produkci.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr