#102

Kubíček Jan 1927–2013

Kubíček Jan 1927–2013
#102

Kubíček Jan 1927–2013

101-150
349 zobrazení
6 500 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
14. 10. 2018 13:30

Poznámka

P. F. – 8 ks - serigrafi e, papír, 55/160, 25/100, 127/220, 127/220, 176/250,167/200, 167/200, 176/260, 19 × 6 cm, 19 × 6 cm, 16,5 × 9,5 cm, 16,5 × 4 cm, 19 × 6 cm, 19 × 6 cm, 19 × 8 cm, 19 × 8 cm, sign. UD tužkou Jan Kubíček 1969/2000, PD tužkou Jan Kubíček 2008, UD Jan Kubíček 1969/2007, Jan Kubíček 1997/2000, Jan Kubíček 1997/2001, Jan Kubíček 1969/2001, Jan Kubíček 1969/2002, Jan Kubíček 1969/2002, 3 ks na rubu věnování autora

Jan Kubíček se narodil 30. prosince 1927 v Kolíně. Své vzdělání získal nejprve na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze mezi lety 1949 – 1953 pod vedením prof. Jana Nováka. Následně studoval scénografii na Akademii múzických umění v Praze od roku 1954 do roku 1957 pod vedením prof. Františka Tröstera. Byl členem umělecké skupiny Křižovatka a také Spolku výtvarných umělců Mánes.

V umění začínal jako krajinář s obdivem k městské poetice. V průběhu své kariéry se však vyprofiloval jako význačný představitel konstruktivismu a konkrétního umění ve střední Evropě. Ve spolupráci s nakladatelstvím Albatros ilustroval dětské knihy po dobu více než deseti let. V 60. letech 20. století se proslavil jako návrhář filmových plakátů a knižních obalů. Byl silně ovlivněn lettrismem, což vedlo k vytvoření řady fotografií, ilustrací a grafické tvorby. Díky své grafické tvorbě získal v roce 1999 Cenu Vladimíra Boudníka.

Odborníci ho často zařazují mezi klíčové postavy tuzemské abstraktní tvorby společně s umělci jako Zdeněk Sýkora, Vladislav Mirvald či Milan Grygar. Jeho díla naleznete v mnoha význačných sbírkách v České republice i v zahraničí.

Jan Kubíček zemřel 14. října 2013 v Kolíně.