#109

Karel Trinkewitz
(1931 – 2014)

Bez názvu

Trinkewitz Karel *1931
#109

Karel Trinkewitz
(1931 – 2014)

Bez názvu

101-150
1 limit
336 zobrazení
14 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 14 000 Kč
14. 10. 2018 13:30

Poznámka
Provenience: Z pozůstalosti Jana Kristoforiho.

Bez názvu - dekoláž, pasparta, rám, 67 × 33,5 cm, sign. na rubu Karel Trinkewitz

Karel Trinkewitz byl významný český prozaik, básník, experimentální poetik, esejista a výtvarník, známý též jako signatář Charty 77. Narodil se 23. srpna 1931 v Mečeříži. Jeho život byl poznamenán česko-německými a židovskými kořeny. V důsledku své částečné židovské příslušnosti během války nesměl chodit do školy, ale naučil se česky od své matky.

Po druhé světové válce pracoval Trinkewitz v různých oblastech, včetně reklamní grafiky a práce jako stavební dělník či účetní. V letech 1961–1971 byl redaktorem časopisů vydávaných pro zahraničí v nakladatelství Orbis. Již od 50. let se věnoval básnické tvorbě, esejím o umění a písňovým textům. V 70. letech byl několikrát zatčen a vyslýchán StB. Roku 1977 se stal signatářem Charty 77 a o dva roky později byl nucen emigrovat do Hamburku.

Ve svém díle se Trinkewitz věnoval experimentální poezii, kaligrafii, lettristickým kolážím a vizuální poezii. Byl znám svými krátkými básněmi ve stylu japonského haiku, které ilustroval vlastními kresbami. V Německu spolupracoval s řadou vydavatelů a podílel se na časopisech jako Právo lidu a Pól. Po roce 1989 žil střídavě v Čechách a Německu.

Karel Trinkewitz byl rovněž výtvarníkem a spolupracoval s časopisy, kde publikoval karikatury, kresby a koláže pod značkou Witz. Jeho umělecký odkaz je spojen s experimentální poetikou a jeho přínosem k rozvoji literárního a výtvarného směru v českém prostředí je nemalý.

Zemřel 14. března 2014 v Hamburku