Poznámka | Josef Lorenzl patří mezi nejznámější sochaře art deca, jehož nejpočetnější tvorba spadá do období 20.–30. let 20. stol. Proslavily ho zejména elegantní ženské fi gury provedené v kombinaci bronzu a porcelánu, které byly často součástí zrcadel, hodin nebo lamp. Neméně známé jsou také jeho návrhy pro rakouské fi rmy Goldscheider a Keramos. Lorenzlovo dílo je vysoce ceněno sběrateli po celém světě a jeho jméno je spojeno s neměnnou kvalitou výrobků a návrhů, dosahujících mnohdy vysokých cen. |
Hodiny - sign. Loren., Rakousko-Uhersko, 20.–30. léta 20. stol., návrh pravděpodobně J. Lorenzl, lakovaný obecný kov, hodiny s reliéfem dvou nahých ženských těl nesoucích ciferník v podobě glóbu, po obvodu dekorativní pás s kosmickými výjevy, výška 36,5 cm, bez záruky chodu.