#45

Salvador Dalí
(1904 – 1989)

Minotaurus

Dalí Salvador 1904–1989
Dalí Salvador 1904–1989
Dalí Salvador 1904–1989
Dalí Salvador 1904–1989
Dalí Salvador 1904–1989
Dalí Salvador 1904–1989
#45

Salvador Dalí
(1904 – 1989)

Minotaurus

1-50
645 zobrazení
2 100 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
9. 12. 2018 13:30

poznámka 1
odhadní cena 2 400 000 – 2 900 000 Kč
poznámka 2
Salvador Dalí, jeden z nejvýznamnějších představitelů surrealismu, je známý malíř, sochař, spisovatel, designér a módní návrhář, v rámci spolupráce s Luisem Bunuelem natočil také fi lm, dnes ikonický snímek Andaluský pes. V roce 1929 byl přijatý mezi pařížské surrealisty. Výstavy často zahajoval happeningy, jeho extravagance a excentrismus se projevoval v proslulých večírcích i jeho tvorbě – zálibě ve výrazných kontrastech nebo zlatě. Po roce 1964 se Dalí začíná více věnovat sochařství, kde často realizuje náměty, kterým se již dříve věnoval jako malíř. To je i případ nabízené plastiky Minotaura inspirované antickou bájí. Podle řecké mytologie je Minotaurus nestvůrou s lidským tělem a býčí hlavou, kterou nechal král Mínos uvěznit v Daidalově labyrintu. Jako oběti mu byli posíláni athénští chlapci a dívky, až do chvíle, kdy se mezi oběti přihlásil syn athénského krále Théseus. Ten Minoraura zabil a díky klubíčku nití dokázal najít i cestu ven z labyrintu. Na rozdíl od legendy ztvárnil Dalí Minoraura s ženským, eroticky laděným tělem. Výrazná černozlatá kombinace odpovídá jeho zálibě v práci s kontrasty, tvrdým a měkkým, krásným a nestvůrným. Inspirovaný Freudovou psychoanalýzou se tak zabýval kontrastem vnějšího a vnitřního. Sama socha ukrývá „uvnitř“ řadu předmětů, symbolů, které podtrhávají význam díla. Propracované detaily v podobě zásuvky, rozteklé textilie, humra, poháru, lahvičky a klíče jsou odnímatelné. Vybízejí tedy k prozkoumávání všech nik a skrytých prostorů, plastika sama tak vytváří alegorické bludiště. Motivu Minotaura stejně jako například humra na ženském těle se věnuje Dalí už ve 30. letech 20. stol. V roce 1936 tak vznikla ilustrace Minotaurus pro obálku stejnojmenného surrealistického časopisu.

Minotaurus - bronz, 39/99 NE, zlaceno , výška 76 cm, sign. na podstavci Dalí, z boku na podstavci razítko CIRE C. VALSUANI PERDUE

Salvador Dalí se narodil 11. května 1904 v katalánském městě Figueres. Svou uměleckou dráhu začal studiem na Academia de San Fernando v Madridu, kde se však dostal do konfliktu s vedením školy a byl v roce 1926 vyloučen. Během svých studijních let se spřátelil s Luisem Buňuelem a básníkem Federicem Garcíou Lorcou. V roce 1926 cestoval do Paříže, kde navázal kontakt s Pablem Picassem a brzy nato se stal členem pařížské surrealistické skupiny.

Byl známý svým jedinečným surrealistickým stylem, jehož typickými prvky byly roztékající se hodiny, sloni na tenkých nohách či mravenci. Dalího díla byla silně ovlivněna teorií psychoanalýzy Sigmunda Freuda a starými mistry. Kromě malířství se věnoval také filmu, grafice, sochařství a designu. Spolupracoval s řadou význačných osobností, včetně Luise Buñuela, Walta Disneyho a Alfreda Hitchcocka.

V průběhu druhé světové války se Salvador Dalí přesunul do USA, kde zůstal až do roku 1948, než se vrátil zpět do Španělska. V Americe publikoval svou autobiografii a pokračoval v své tvorbě, která často reflektovala jeho náboženský zájem a mysticismus. Zemřel 23. ledna 1989 ve svém rodném městě Figueres. Jeho dílo má trvalý dopad na svět umění, a Salvador Dalí je považován za jednoho z nejvýznamnějších surrealistických malířů 20. století.