#10

Tsuguharu Foujita
(1886 – 1968)

Děvčátko

Foujita Tsuguharu 1886–1968
#10

Tsuguharu Foujita
(1886 – 1968)

Děvčátko

1-50
406 zobrazení
80 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
14. 4. 2019 13:30

informace
Konzultováno s prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, CSc. a PhDr. Jakubem Zemanem.
informace 2
Foujita Tsuguharu, malíř a grafik narozený v Tokiu, žil od r. 1913 v Paříži, kde se brzy spřátelil s okruhem avantgardních umělců, např. s Amedeem Modiglianim, Fernandem Legérem, Pablo Picassem nebo Henri Matissem. Jeho oblíbeným motivem se staly kočky, dívčí portréty a akty, které často čerpaly z tradice renesanční evropské malby, ale také z pařížské avantgardní tvorby a zároveň uchovávaly svoji zkušenost japonské tušové malby a východní filozofie. Precizní a přesná subtilní kresba, vedená lehce jakoby jedním tahem štětce, spojená s provokativním motivem mladičkých dívek, se stala poznávacím znamením Foujitovy práce. Jeho dílo se nachází v Muzeu současného umění v Tokiu a ve významných institucích po celém světě.
kategorie
výtvarné umění a plakáty

Děvčátko, 1951 - tužka, rudka, papír, pasparta, rám, sklo, 27,3 × 19,3 cm, sign. LD Foujita 1951

Tsuguharu Foujita byl významnou postavou pařížské avantgardy 20. století, který spojil tradiční japonské umění s moderní francouzskou estetikou. Narodil se v Tokiu, Japonsko, a v roce 1913 se přestěhoval do Paříže, kde se stal ikonickou postavou bohémské umělecké scény.

Foujita byl známý svým eklektickým stylem, který kombinoval tradiční japonské tušové techniky s moderní francouzskou estetikou. Jeho malby zahrnovaly širokou škálu témat, od autoportrétů a scén z pařížských kaváren po aktové zobrazení a zobrazení koček. Jeho práce byla často charakterizována jemnými tahy štětce a pozorností k detailům.

Během svého pobytu v Paříži se Foujita stýkal s dalšími významnými umělci, jako byli Pablo Picasso a Amedeo Modigliani, a jeho práce byla součástí mnoha významných uměleckých hnutí té doby, včetně kubismu a surrealismu.

V pozdějším věku se Tsuguharu Foujita konvertoval ke katolicismu a jeho tvorba se začala více zaměřovat na duchovní témata. Vrcholem jeho duchovního umění byl návrh Foujitovy kaple v Remeši ve Francii.