#5

Jiří Štourač
(1960)

Bez názvu

Štourač Jiří *1960
#5

Jiří Štourač
(1960)

Bez názvu

1-50
640 zobrazení
120 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
9. 6. 2019 13:30

Poznámka
Provenience: Obraz pochází ze sbírky Nadace pro současné umění Praha, která koncem 90. let 20. století zakládala svoji sbírku a zaměřila se na díla současných autorů. Nadaci se podařilo získat mimořádnou kolekci špičkových děl, jejichž ceny dnes dosahují mnohonásobku dřívějších cen. Prodej tohoto díla přispěje na rekonstrukci budovy v Praze sloužící jako výzkumné a výstavní centrum nadace. Odhadní cena 150 000–190 000 Kč.
Informace
Přestože Jiří Štourač vstupoval na českou uměleckou scénu ve druhé polovině 80. let 20. století, kdy se v Praze hlásila o slovo skupina Tvrdohlavých se silnou výrazovou a expresivní malbou, jeho umělecký výraz byl zcela odlišný. Štourače fascinovala díla Jana Zrzavého a malířů italské protorenesance, zejména Pierra della Francesca, která ovlivnila jeho tvorbu 80. a 90. let 20. století především v práci se světlem, frontalitou výjevu, výrazovou asketičností a transcendentálním prostorem. Rozměrné uhlové kresby z tohoto období zachycují postavy nebo neurčité předměty připomínající nehybné archaické stély nebo totemy v neperspektivním černém prostoru, z něhož se vynořují prosvětlené obrysy tvarů. Transcendentální introspektivní svět děl Jiřího Štourače a jejich spirituální rozměr tvoří protiklad k bezprostřední divoké malbě devadesátých let a patří k svébytným hodnotám českého umění.

Bez názvu, 1988 - uhel, papír, rám, sklo, 128 × 75 cm, na rubu štítek Nadace pro současné umění Praha

Jiří Štourač se narodil 31. srpna 1960 v Novém Městě na Moravě. V letech 1975 až 1979 studoval na gymnáziu v Bystřici nad Pernštejnem. Poté pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval v letech 1979 až 1984. Po dvouleté přípravce pokračoval ve studiu u profesora Oldřicha Oplta.

V letech 1990 až 1995 působil jako asistent v ateliéru kresby u Jitky Svobodové na Akademii výtvarných umění v Praze. V roce 1991 podnikl poutní cestu do Santiaga de Compostela ve Španělsku. Ilustroval a věnoval se scénografii pro Divadlo Dagmar v Karlových Varech. Restauroval umělecká díla, jako například kopii Roudnické madony v Jiřském klášteře v Praze a v roce 1987 dekorace klenby v kapli sv. Kříže na Karlštejně. Od roku 1995 se restaurování stalo jeho hlavní činností, specializuje se na opravy fresek, nástěnných maleb a sgrafit v kostelech na Moravě.

Jiří Štourač je známý svými obrazy v tlumené barevnosti, často spojenými s duchovní symbolikou. Jeho náměty zahrnují osamocené postavy a jednoduché běžné předměty, seskupené v metafyzická zátiší. V jeho tvorbě hraje výraznou roli paprsek světla. Inspiroval se náměty z Bible a vytvořil cyklus kreseb. Jeho malba navazuje na tradice imaginativní a metafyzické malby, směřuje i k odkazu existencialismu.

Jiří Štourač je zastoupen ve sbírkách Národní galerie v Praze, Západočeské galerie v Plzni, Horácké galerie v Novém Městě na Moravě, Galerie U Bílého jednorožce Klatovy/Klenová, Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Galerie výtvarného umění v Náchodě a dalších galeriích. Ve sbírkách Horácké galerie se nachází devět jeho děl, včetně obrazu "Včelíny" z roku 1980.