#213

Vítek Adolf Jan

Vítek Adolf Jan
#213

Vítek Adolf Jan

201-242
Žádné limity
305 zobrazení
Neprodáno
48 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
6. 10. 2019 13:30

Základní údaje

poznámka 1
Dílo je zastoupeno ve sbírkách např.: Národní galerie v Praze (několik studií k této plastice v sádře), Galerie hlavního města Prahy,Moravská galerie v Brně.
poznámka 2
J. A. Vítek, český sochař, který ve své tvorbě reagoval na válečné dění jako vyhlazení vesnice Lidice, uzavření vysokých škol a jiné tragické události své doby. Přes svůj osobní ateismus vybírá ve své tvorbě často křesťanské náměty. Plastika Jan Křtitel spolu s plastikou Maří Magdalény patří k vrcholným dílů jeho tvorby.

Popis

Jan Křtitel litá sign. J. A. Vítek, I. IV. 1945, ražená zn. Franta Anýž, bronz, výška 90,3 cm

O autorovi

Jan Adolf Vítek se narodil 23. června 1899 v Polné. Byl českým sochařem, známým svými výraznými plastikami.

Po absolvování obecné a měšťanské školy v Polné se Vítek vyučil strojním zámečníkem v místní dílně A. Zimy. Ovšem již během této doby projevoval zájem o sochařství a modeloval podle předloh. Po neúspěšných zkouškách na Akademii se věnoval večerním a nedělním kurzům modelování prof. Karla Štipla na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Nakonec úspěšně složil zkoušky a od roku 1922 studoval na Akademii výtvarných umění u profesorů Josefa Mařatky a Karla Štipla. Vítek se specializoval na sochařství a získal titul akademický sochař v roce 1930.

Po absolvování studia využil nabídku stipendia na cestu do USA, kde pracoval na Art Institute of Chicago jako asistent prof. Albína Poláška. Avšak odmítl nabídku na trvalý pobyt v USA a vrátil se do Československa. Vítek se brzy stal aktivním členem Klubu výtvarných umělců Aleš a začal vystavovat na různých skupinových výstavách. Jeho díla byla zpočátku zaměřena na portréty na zakázku a příležitostné plastiky pro výstavy.

V roce 1941 vytvořil bustu Antonína Dvořáka k výročí skladatelova narození, která získala velký zájem veřejnosti. Roku 1943 bylo jeho dílo oceněno Výroční cenou České akademie věd a umění. V roce 1944 byl soubor asi 100 Vítkových soch vystaven v Galerii Josefa R. Vilímka v Praze.

Jan Adolf Vítek zemřel předčasně na infarkt myokardu dne 18. července 1950 ve věku 51 let. Jeho odkaz zůstává jako důležitý přínos českému sochařství.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr