datum aukce 06. 10. 2019 13:30
193
prodáno za: 430 000 CZK
vyvolávací cena: 260 000 CZK

34. Kučerová Alena *1935

Mamince, 1992 – 2 ks plech, dřevo, tisk z kovové desky, papír, 46 × 69 cm, sign. na rubu Alena Kučerová=1992=Mamince, tisk, papír, 4/6, rám, sklo, 50 x 64,3 cm, sign. PD tužkou Alena Kučerová 1993

poznámka 2 Pro Alenu Kučerovou měl proces perforování plechové desky charakter tělesného prožitku ve smyslu osobní performance. Podobným způsobem se aspekty tělesnosti objevily například u Adrieny Šimotové nebo Evy Kmentové. Již na své první samostatné výstavě v roce 1965 vystavila Alena Kučerová spolu s grafickými listy také plechové matrice, které již v této době považovala za těžiště své práce. V sedmdesátých letech 20. století plechy lakovala ostrými signálními barvami a na začátku dalšího desetiletí je začala uchycovat do autorských rámů. Nabízené dílo Aleny Kučerové patří do období devadesátých let 20. století, kdy autorka zcela opustila svoji předchozí grafickou práci a začala se věnovat cyklu dřevěných desek s hřebíčkovým ornamentem, které charakterizuje zájem o nevšední estetiku – práci s chudými materiály, jako je surové dřevo, desky nebo kartony v duchu hnutí arte povera a vrstvení materiálů a obrazových výjevů v nový, dekonstruovaný celek. Střed obrazu tvoří starší perforovaná plechová matrice s motivem krajiny, která je z větší části překrytá plechem s abstraktním ornamentem z Morgensternových motivů. Obě matrice jsou uchyceny v masivním surovém rámu z dřevěných latí, pobitých hřebíky s motivem větviček a úponků. Tělesný aspekt perforování plechových desek nahradil protikladný ale stejně tělesný moment zatloukání hřebíčků.

Sál 430 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:54
7****5 420 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:53
Sál 415 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:53
7****5 410 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:50
Sál 405 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:50
7****5 400 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:46
Sál 395 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:46
7****5 390 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:45
Sál 385 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:45
7****5 380 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:42
Sál 375 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:42
7****5 370 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:40
Sál 365 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:40
7****5 360 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:36
Sál 355 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:36
7****5 350 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:35
Sál 345 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:35
7****5 340 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:31
Sál 335 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:31
7****5 330 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:29
Sál 325 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:29
7****5 320 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:26
Sál 315 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:26
7****5 310 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:24
Sál 305 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:24
7****5 300 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:20
Sál 295 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:20
7****5 290 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:15
Sál 285 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:15
7****5 280 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:13
Sál 275 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:13
7****5 270 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:12
Sál 265 000 CZK 06. 10. 2019 13:53:12
7****5 260 000 CZK 06. 10. 2019 13:52:08