datum aukce 06. 10. 2019 13:30
123
prodáno za: 210 000 CZK
vyvolávací cena: 150 000 CZK

43. Gross František 1909–1985

Libeňské slečny, 1962 olej, deska, rám, 43 × 100 cm, na rubu LIBEŇSKÉ SLEČNY 1962

poznámka 1 Konzultováno s Dr. Janem Vykoukalem. Provenience: Dílo pochází z významné sbírky. Odhadní cena 180 000 – 250 000 Kč.
poznámka 2 Ačkoliv Skupina 42 ukončila svou činnost již v roce 1948, mnoho z poetiky civilismu rezonuje i v pozdějším, surrealisticky laděném Grossově obraze Libeňské slečny z roku 1962. V prostředí libeňské městské periferie, ke které umělec odkazuje i v dalších malířských pracích, ale např. rovněž v kresbách a litografiích, nacházel tvůrčí inspiraci vedle Grosse i další zakládající člen Skupiny 42 – Kamil Lhoták. Lapidárnější formy, jejich kubisticky poznamenaná modelace tvarů a pestřejší barevnost dokládají proměnu Grossova malířského názoru, v němž převládá optimistickáhravost.

Sál 210 000 CZK 06. 10. 2019 13:58:50
Sál 200 000 CZK 06. 10. 2019 13:58:48
Sál 190 000 CZK 06. 10. 2019 13:58:47
Sál 180 000 CZK 06. 10. 2019 13:58:46
Sál 170 000 CZK 06. 10. 2019 13:58:43
Sál 160 000 CZK 06. 10. 2019 13:58:42
Sál 150 000 CZK 06. 10. 2019 13:58:39