poznámka 2 | Václav Král, automobilový designér, automobilový konstruktér a závodník. Svou tvorbu proslavil jako tvůrce ikonických a designově dokonalých závodních automobilů značky Metalex. S takzvanou Supertatrou byl vytvořen historicky první český národní rychlostní rekord. Kromě návrhů modelů Tater použitých pro závod Rallye Paříž Dakar patří známé modely Spider, Škoda Buggy, formule Easter. Mimo automobilové odvětví se angažoval i při navrhování např. balicího stroje, tlačných zařízení pro invalidní vozíky nebo počítačů. Je také autorem proskleného výtahu pro Veletržní palác. Neméně známá je i autorova ilustrátorská a grafická činnost. Na sklonku života V. Král vyučoval na ČVUT a pražské průmyslovce. V roce 2002 se stal předsedou Asociace průmyslových designérů ČR |
Tatra pro Paříž Dakar, 1987 tuš, olej, papír, nerealizovaný návrh, 30,5 × 44,2 cm, sign. PD Král 87, poškozeno, kresba je přípravou pro knihu
Václav Král se narodil 27. září 1936 a život prožil v Roztokách u Prahy.
Své první kroky v oblasti automobilové konstrukce učinil v padesátých letech v boleslavské Škodovce, kde se stal členem Cechu konstruktérů. Spolupracoval s ing.
Tmějem v rodinné karosárně, kde na podvozcích vozů VW-KdF stavěli své první automobilové konstrukce. Zajímavostí jeho kariéry je, že jak jeho první, tak poslední zkonstruovaná karoserie automobilu byla úzce spjata s technikou Ferdinanda Porsche.
Václav Král zemřel 26. října 2005.