Poznámka CZ | 100 × 76 cm, sign. na rubu Jakub Špaňhel 2012–14 "NOE A KRKAVEC", Z cyklu Reynkovských obrazů., |
Noe a krkavec, 2012–2014 - akryl, plátno
Jakub Špaňhel se narodil v roce 1976.
Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Jiřího Davida a Milana Knížáka. Jeho mimořádný talent začal brzy poutat pozornost již na studiích v Ostravě a pokračoval na AVU v Praze.
Je známým předním reprezentantem současné české malby. Jeho expresivně-realistická plátna zpracovávají pestrou škálu tradičních témat a vyznačují se dynamickou stavbou a osobitou barevností. Špaňhel se účastnil mnoha významných přehlídek a má za sebou mnoho samostatných výstav.
Používá různé techniky malby, ale jeho práce často zahrnují rozměrná plátna a expresivní ztvárnění témat. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách mnoha prestižních veřejných institucí i soukromých subjektů.