#155

Antonín Mánes
(1784 – 1843)

Krajina s poutníky

Mánes Antonín  1784–1843
Mánes Antonín  1784–1843
Mánes Antonín  1784–1843
#155

Antonín Mánes
(1784 – 1843)

Krajina s poutníky

151-175
272 zobrazení
40 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
21. 6. 2020 13:30

Krajina s poutníky, 1944 - akvarel, kresba, papír, pasparta, rám, původní lité sklo 12 × 17,5 cm, sign. LD Manes, na rubu Dobový posudek soudního znalce Maxmiliána Duchka Originál: Antonín Mánes, 7. XII. 44, podpis, razítko

Antonín Mánes se narodil 3. listopadu 1784 v Praze. Byl českým malířem a kreslířem, a zároveň zakladatelem české krajinářské školy 19. století.

Pocházel z rodiny mlynářského tovaryše Františka Mánesa. Studium neměl zajištěno kvůli nedostatku finančních prostředků svého otce. Antonín Mánes začal svou kariéru jako amatérský kreslíř a krátce pracoval jako dekorativní malíř v pražské porcelánce na Smíchově. Ve 20 letech vstoupil do krajinářské školy pražské Akademie, kde ho učil Karel Postl.

Pod vlivem Karla Postla se jeho tvorba vyvíjela od klasicistních "ideálních krajin" k romantismu s lyrickým přednesem a realistickými prvky. Po Postlově smrti v roce 1835 byl Antonín Mánes jmenován profesorem krajinomalby na Akademii. Jeho pozdější tvorba přispěla k založení české realistické krajinomalby.

Antonín Mánes byl také otcem významných umělců, mezi nimiž byli synové Josef a Quido, a dcera Amálie. Byl ženatý s Magdalénou Schwidnerovou, měšťanskou dcerou, a měli spolu několik dětí. Manželé Mánesovi žili na Starém Městě v Řásnovce a později se přestěhovali do Nostické jízdárny na Malé Straně, kde Antonín obdržel služební byt od Akademie.

Antonín Mánes zemřel 23. července 1843 v Praze., ale jeho odkaz jako zakladatele české krajinářské školy přetrvává a jeho díla jsou ceněna pro jejich přínos k rozvoji českého výtvarného umění.