Poznámka 1 | Návrh klik Ferdinanda Kramera je ikonickou světoznámou ukázkou
funkcionalistického myšlení.
Až do své emigrace v r.1930 Kramer navrhoval hlavně kombinovatelný nábytek
a předměty denního užívání: lampy, koupelnové doplňky, kliky dveří, standardizované překližkové dveře, parapety, kamna a detailní zařízení moderních bytů.
Světově významné jsou také návrhy nábytku pro společnost Thonet.
Z významnějších realizací interiérů 30. let jsou např.: modelové byty arch. Miese van der Rohe a řadový dům J. Ouda. Jako architekt se podílel na projektu
rozvoje bydlení v Novém Frankfurtu: arkádové domy, teplárna a prádelna v sídlišti Westhausen. Publikace A. Loose „Ornament und Verbrechen“ byla poprvé
vydána v Německu na základě Kramerovy iniciativy.
Ferdinand Kramer – architekt a jeden z nejvýznamnějších designových návrhářů funkcionalismu. Ve Frankfurtu nad Mohanem se ve 20. letech 20. století
podílel na návrhu Nového Frankfurtu. |
Poznámka 2 | dohromady |
Funkcionalistické kliky, dveřní a okení kování - 16 ks - Německo, návrh F. Kamer v r. 1925 v době svého účinkování v hnutí Bauhaus, bílá mosaz, ks16 ks: 3 párové kliky s kováním, 3,3 a 4 okenní kličky, 3 páry kování k zámku, délka kliky 10,5 cm