Poznámka CZ | František Kyncl, český malíř a sochař, patří mezi
nejvýraznější představitele českého konstruktivismu
2. pol. 20. stol. I když byl v r. 1968 donucen
emigrovat do západního Německa, kde žil až do
své smrti, již vešel do povědomí sběratelů.
Zde vystudoval Akademii umění v Düsseldorfu.
F. Kyncl se stal významným představitelem
tzv. düsseldorfského okruhu. Kynclova tvorba
vychází ze základního tvaru monostruktury,
kterou obměňuje v nekonečných malířských,
ale i sochařských variantách. |
František Kyncl, významný český malíř a sochař, se narodil 21. listopadu 1934 v Pardubicích. Jeho umělecká kariéra nesla výrazný konstruktivistický rukopis a patřil mezi klíčové postavy českého konstruktivismu druhé poloviny 20. století.
V roce 1968 byl František Kyncl nuceně nucen emigrovat do Německa a usadil se v Düsseldorfu. Zde pokračoval ve svém uměleckém snažení a zapsal se na Akademii umění. Stal se významným členem tzv. düsseldorfského okruhu a aktivně se zapojil do německé výtvarné scény.
František Kyncl se stal nejen respektovaným umělcem v zahraničí, ale také významným přispěvatelem k české nezávislé a exilové výtvarné scéně. Ve svém působení v Německu vydával časopis "Schwarz auf Weiss" (Černé na bílém), který se zaměřoval na prezentaci české výtvarné tvorby v exilu.
František Kyncl zemřel 14. července 2011 v Düsseldorfu, kde strávil značnou část své emigrační éry. Jeho umělecké odkazy jsou zachovány v dílech, která zanechal, a nesou pečeť jeho výjimečného přínosu k vývoji moderního konstruktivistického umění.