datum aukce 27. 03. 2022 13:30
284
prodáno za: 48 000 CZK
vyvolávací cena: 44 000 CZK

15. Reynek Bohuslav 1892–1971

Ovečky | suchá jehla, ruční papír, 10 × 7 cm, sign. PD tužkou Reynek

Poznámka: Převážná část mimořádného grafického díla Bohuslava Reynka vznikala v poměrně zralém autorově věku od padesátých let 20. století v ústraní statku v Petrkově na Vysočině. Grafické listy, suché jehly nebo lepty drobných formátů obsahovaly koncentrované výpovědi, jejichž motivem byly často biblické výjevy nebo prosté výjevy ze statku a jeho okolí s přírodou a zvířaty. Křesťanské výjevy a příběhy se v Reynkově podání stávaly především bytostně lidskými, niterně prožívanými událostmi, které se týkají osobní roviny člověka. Úzké sepětí a soužití se zvířaty, kočkami, kozami a ovcemi, které hrají v Reynkových listech roli bytostí nejbližších lidem, ukazují odvěkou sounáležitost člověka s přírodou a odkazují také ke křesťanské symbolice. Účinek Reynkových grafických listů je umocněn ztvárněním světla, které vychází jakoby zevnitř výjevu a osvětluje své okolí.

Sál 48 000 CZK 27. 03. 2022 13:49:55
*****8 46 000 CZK 27. 03. 2022 13:49:43
Sál 44 000 CZK 27. 03. 2022 13:49:37
*****8 44 000 CZK 27. 03. 2022 13:49:32