#15

Bohuslav Reynek
(1892 – 1971)

Ovečky | suchá jehla

Reynek Bohuslav 1892–1971
#15

Bohuslav Reynek
(1892 – 1971)

Ovečky | suchá jehla

Arts
Žádné limity
386 zobrazení
Prodáno za
48 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 44 000 Kč
27. 3. 2022 13:30

Základní údaje

Poznámka:
Převážná část mimořádného grafického díla Bohuslava Reynka vznikala v poměrně zralém autorově věku od padesátých let 20. století v ústraní statku v Petrkově na Vysočině. Grafické listy, suché jehly nebo lepty drobných formátů obsahovaly koncentrované výpovědi, jejichž motivem byly často biblické výjevy nebo prosté výjevy ze statku a jeho okolí s přírodou a zvířaty. Křesťanské výjevy a příběhy se v Reynkově podání stávaly především bytostně lidskými, niterně prožívanými událostmi, které se týkají osobní roviny člověka. Úzké sepětí a soužití se zvířaty, kočkami, kozami a ovcemi, které hrají v Reynkových listech roli bytostí nejbližších lidem, ukazují odvěkou sounáležitost člověka s přírodou a odkazují také ke křesťanské symbolice. Účinek Reynkových grafických listů je umocněn ztvárněním světla, které vychází jakoby zevnitř výjevu a osvětluje své okolí.

Popis

Ovečky | suchá jehla, ruční papír, 10 × 7 cm, sign. PD tužkou Reynek

O autorovi

Bohuslav Reynek, český malíř, grafik, básník a překladatel, se narodil 31. května 1892 v Petrkově. Studoval na C.K. Vysokém učení technickém, ale studia oboru zemědělství ukončil po několika týdnech. Jeho zájem o literaturu a výtvarné umění se projevil již během studií na jihlavské reálce.

V uměleckém světě se stal známým díky svým různorodým talentům. Reynek spolupracoval s vydavatelem Josefem Florianem, zejména v edici Dobré dílo, kde vytvářel linoryty a publikoval vlastní edici Sešitů poezie. Zásadní moment přišel v roce 1923, kdy se v Grenoble seznámil s básnířkou Suzanne Renaud, která se stala jeho ženou. Mezi lety 1926 a 1936 žili střídavě ve Francii a v Petrkově. Jeho tvorba byla ve Francii velmi úspěšná a vystavoval zde.

V jeho díle začaly dominovat biblické náměty, zejména reakce na válečnou situaci, a to motivy ukřižování, piety a Pašijový cyklus. Po roce 1948 byl Reynkův statek zestátněn a on sám pracoval jako zemědělský dělník až do roku 1957. V této době vznikla většina jeho grafického díla.

Bohuslav Reynek zemřel 28. září 1971 v Petrkově, kde zanechal významné dědictví v podobě svého uměleckého a literárního díla.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr