#30

Václav Špála
(1885 – 1946)

Zátiší s jablky

Špála Václav 1885–1946
Špála Václav 1885–1946
Špála Václav 1885–1946
Špála Václav 1885–1946
Špála Václav 1885–1946
#30

Václav Špála
(1885 – 1946)

Zátiší s jablky

Arts
4 limity
755 zobrazení
480 000 Kč
Aukční dům Sýpka
Aukční dům Sýpka
Vyvolávací cena: 250 000 Kč
27. 3. 2022 13:30

Publikováno soupis:
V soupisu pod číslem 1559 pro B. Vykopala.
Poznámka:
Provenience: ze sbírky Bohumila Vykopala. Pravost potvrzena PhDr. Marií Dohnalovou. Přiložen odborný posudek PhDr. Marie Dohnalové. Zátiší s jablky (1943) je charakteristickým, autorsky nezpochybnitelným dílem Václava Špály z roku 1943. Expresívní barevná paleta díla je promyšlená, pro autora typická. Výrazná žluť jablka ve středu kompozice je po obou stranách vyvažována a zároveň vymezena dvěma zelenými jablky. Vrcholem této kompoziční skladby je pak červeň zastřešujícího jablka, která přechází do více barevných tónů. Pozadí zátiší je tvořeno výraznou špálovskou modří, která je podtržena uvážlivým užitím bělob, naznačujících mraky, a běloba se promítne i v jednotlivých prvcích zátiší. Nepřehlédnutelnou pyramidální kompozici díla podtrhuje modrá obrysová linie jablek, pro Špálu typická. Obraz je signován a datován v levém dolním okraji malby. Signatura je časově souběžná se vznikem díla. V roce 1943 autor ze své tvorby prakticky zcela vyloučil krajinomalbu a věnoval se malbě zátiší, dost často menších formátů. Podle ročního období lze vysledovat, že v zimních měsících vznikala zátiší s jablky či hruškami, od jarních měsíců a přes léto potom zátiší s květinami (blatouchy, konvalinky, pivoňky atd.). Lze tedy konstatovat, že námět zátiší byl volen podle dostupnosti zobrazovaných námětů, jak je přirozeně nabízelo roční období. Autorova osobní poznámka k malířské produkci za rok 1943 je následující: ,,celkem za rok 1943 sto čtyři obrazy, z toho ovšem mnoho mrňavých --- z toho prodáno 25 obrazů dal 14 obrazů vyměnil 16 obrazů celkem 55 kusů”. Pokud Špála tato díla kvalitativně označoval, jsou vedena pod římskou číslicí I nebo II. Část děl označena není. Popis tužkou na rubové straně lepenky odkazuje k publikaci Václav Špála soupis díla (1885–1946), Praha 2002, str. 134. Zde je pod položkou 1559 uvedeno následující: I (autorovo ohodnocení díla) 23. 2. 43 (datum vzniku) olej, dekl 1559 (číslo soupisu) Jablka, 6 kusů na karp. dece, vzadu mraky 28 x 20 Vykopal (majitel díla). Ze soupisu vyplývá, že v uvedený den namaloval Václav Špála dva obrazy, oba stejného námětu, lišící se počtem vyobrazených jablek a tím pádem i nepatrně formátem. Majitelem díla byl brněnský sběratel Bohumil Vykopal, který obraz zakoupil přímo od autora, o čemž svědčí dochovaná korespondence. Pravost a původ obrazu jsou proto i díky této provenienci naprosto nezpochybnitelné. Zátiší s jablky, 1943 je autentickým, autorsky jednoznačným, signovaným, datovaným, divácky vděčným a pro dané tvůrčí období námětově i malířsky typickým dílem Václava Špály. PhDr. Marie Dohnalová Václav Špála (24. 8. 1885 Žlutice u Nového Bydžova – 13. 5. 1946 Praha) Studia: 1899–1902 Odborná škola uměleckého zámečnictví v Hradci Králové, 1902 soukromá škola krajináře F. Engelmüllera, 1903 UMPRUM, 1903–1909 AVU v Praze (Vlaho Bukovac, František Thiele). Špála absolvoval četné studijní cesty a zahraniční pobyty v Evropě. Člen skupiny Osma, Skupiny výtvarných umělců, SVU Mánes, Tvrdošíjných; dopisující člen vídeňského spolku Hagenbund, významný představitel zakladatelské generace českého moderního umění, výtvarník obdařený nevšedním tvůrčím elánem. dohromady

Zátiší s jablky, 1943 | olej, lepenka, rám, sklo, 21 × 28,7 cm, sign. LD V Špála 43

Václav Špála se narodil 24. 8. 1885 ve Žlunici u Nového Bydžova. V roce 1903 začal studovat na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl v ateliérech profesora Vlaho Bukovace a Františka Thieleho, avšak studia nedokončil. Byl vyhledávaným českým akademickým malířem, grafikem a ilustrátorem moderního umění. V letech 1909 - 1911 byl členem SVU Mánes. Poté, co v roce 1911 vystoupil, byl spoluzakladatelem Skupiny výtvarných umělců. V první světové válce sloužil jako voják v letech 1915 - 1916. Od roku 1918 byl členem skupiny Tvrdošíjní a od roku 1925 dopisujícím členem vídeňského Hagenbundu. V letech 1921 - 1946 se znovu přidal k SVU Mánes a v letech 1938-1939 byl jeho předsedou. Jako teoretik a publicista přispíval do řady časopisů a novin.

Jeho tvorba byla ovlivněna expresionismem, fauvismem a kubismem. Po roce 1923 se zaměřil zejména na krajiny, zátiší a květiny s dominancí jednoho barevného tónu, přičemž modrá barva zůstala dominantní. V 30. letech jeho dílo nabralo vyzrálosti a uvolnění, přičemž často portrétoval sebe a svou rodinu. Byl aktivní člen skupiny Tvrdošíjní, Spolku výtvarných umělců Mánes a výtvarné skupiny Osma. V roce 1945 byl jmenován Národním umělcem. Zemřel 13. 5. 1946 v Praze.