#179

Antonín Procházka
(1882 – 1945)

Ptačí rodinka

Procházka Antonín - Ptačí rodinka
Procházka Antonín - Ptačí rodinka
Procházka Antonín - Ptačí rodinka
Procházka Antonín - Ptačí rodinka
#179

Antonín Procházka
(1882 – 1945)

Ptačí rodinka

Žádné limity
9 zobrazení
Vyvolávací cena
2 000 Kč
Antik u papouška
Antik u papouška
Pro limitování se přihlašte

Popis

Půvabná grafika s námětem krmení ptačí rodinky v hnízdě. Umělec Antonín Procházka prostřednictvím jemných linek suché jehly vytváří strukturu peři, kombinuje různé šrafury a vytváří hloubku v místech nahuštěných čar přes sebe. Motiv matky co krmí mláďata působí pečovatelsky a ochranitelsky. Suchá jehla na papíře pod sklem, rozměry s rámem 39 x 29 cm, rozměry díla 19 x 14 cm. Nenápadná parafa AP.A další širokou nabídků podobných produktů naleznete na www.graciano.cz

O autorovi

Antonín Procházka se narodil 5. června 1882 ve Vážanech v okrese Vyškov a zemřel 9. června 1945 v Brně. Byl významný český malíř, grafik a ilustrátor. Po absolvování gymnázia v Kroměříži v roce 1901 se vydal do Prahy, kde studoval na Uměleckoprůmyslové škole a následně na Akademii výtvarných umění pod vedením renomovaných umělců jako byli Vlaho Bukovac, Hanuš Schwaiger a Max Švabinský.

V prvním desetiletí 20. století se aktivně zapojil do uměleckého života hlavního města. Byl členem avantgardní skupiny Osma, s níž se účastnil obou výstav v letech 1907 a 1908. Dále byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes, kde působil v letech 1907–1911 a znovu v letech 1923–1929. Jeho touha po nových zkušenostech a inspiracích ho vedla k cestám po Evropě, a během jedné z nich, v Německu, potkal malířku Linku Scheithauerovou. Po návratu do vlasti v roce 1908 si ji vzal za ženu. V roce 1911 se stal členem Skupiny výtvarných umělců. Od roku 1924 žili manželé v Brně, kde Procházka začal učit kreslení na dívčím gymnáziu.

Procházkova tvorba byla v počátcích silně ovlivněna expresionismem, zejména dílem Edvarda Muncha. Postupem času se však jeho styl vyvíjel směrem ke kubismu. Po roce 1925 se od kubismu odvrátil a začal se věnovat své osobní interpretaci novoklasicismu. Během své kariéry vytvořil více než 140 maleb, mnohdy velmi monumentálních rozměrů. Jako příklad lze uvést jeho dílo pro brněnskou právnickou fakultu s názvem "Prométheus přináší lidstvu oheň" z roku 1938, které zaujímá plochu celkem 80 m². Kromě malby se věnoval i plastice, vytvořil řadu drobnějších soch, návrhů a modelů, včetně série bronzových jezdeckých soch prezidenta T.G.Masaryka.

V roce 1946 byl posmrtně jmenován národním umělcem. Jako pocta jeho přínosu českému výtvarnému umění je po něm pojmenována ulice v Brně-Pisárkách.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr