#6

Bedřich Havránek
(1821 – 1899)

Stavení pod horami

Bedřich Havránek (1821 - 1899)
#6

Bedřich Havránek
(1821 – 1899)

Stavení pod horami

657 zobrazení
1 200 000 Kč
Starožitnosti-Galerie USTAR s.r.o.
10. 10. 2021 19:00

spodní odhadní cena
1400000
horní odhadní cena
1600000

Stavení pod horami, okolo roku 1862, olej na plátně, signováno vlevo dole, rozměry malby 55 x 68,5 cm, dobová adjustace, celkové rozměry s rámem 75 x 90 cm. Znalecký posudek: PhDr. Naděžda Blažíčková-Horová Z posudku: „Předložený obraz Stavení pod horami, je nepochybnou a krásnou prací Bedřicha Havránka, pravděpodobně z roku 1862, kdy podle zachovaných kreseb uskutečnil cestu do jihovýchodního Bavorska ke Königsee a nedalekému Ledovému dolu u sv. Bartoloměje. V okolních bavorských vesničkách se inspiroval k nejednomu dílu, v němž zachycoval alpské dřevěné chalupy. Více než půl století Havránek maloval nezaměnitelné, pro jeho malířský rukopis příznačné obrazy s krajinnými motivy. Na předloženém obraze sugestivním a přesvědčivým způsobem vyjádřil atmosféru letního dne, kdy zřejmě hajný a matka s malým hochem se potkali nebo jdou po cestě středem krajinného záběru kolem velké dřevěné chalupy a zdraví dívku, která věší prádlo na dřevěném ochozu patrové chalupy. Havránek zde zaznamenal klidnou selankovitou pohodu všedního dne uprostřed přírody. Půvabné jsou detailně provedené keře kolem stavení svědčící o pečlivých studiích v přírodě, nebo výhled na vzdálení stavení a horské velikány na horizontu. Zároveň je patrné, jak Havránek dovedl zacházet se světlem a stínem a jak ovládal perspektivu. Předložený obraz Stavení pod horami považuji za jeden z Havránkových velmi zdařilých děl jeho osobité drobnopisné krajinářské tvorby, založené na detailech.