#8

Vincenc Beneš
(1883 – 1979)

Čenkov na Vysočině

Vincenc Beneš (1883 - 1979)
Vincenc Beneš (1883 - 1979)
Vincenc Beneš (1883 - 1979)
Vincenc Beneš (1883 - 1979)
Vincenc Beneš (1883 - 1979)
Vincenc Beneš (1883 - 1979)
#8

Vincenc Beneš
(1883 – 1979)

Čenkov na Vysočině

1 limit
745 zobrazení
Vyvolávací cena: 160 000 Kč
10. 10. 2021 19:00

spodní odhadní cena
200000
horní odhadní cena
240000

Čenkov na Vysočině, 60. až 70. léta 20. století, olej na malířské lepence, signováno vpravo dole V. Beneš, rozměry malby 50 x 70 cm, na rubu autorský přípis s místem určení, štítek Galerie DÍLO v Mariánských Lázních, původní adjustace, celkové rozměry s rámem 71 x 91,5 cm, velmi dobrý stav – viz foto. Znalecký posudek: PhDr. Rea Michalová

Vincenc Beneš se narodil 22. ledna 1883 v Lišicích u Chlumce nad Cidlinou. V letech 1902–1905 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a v letech 1905–1908 na Akademii výtvarných umění v Praze.

V roce 1907 se stal členem skupiny Osma. Jeho dílo bylo zpočátku ovlivněno impresionismem, ale pod vlivem výstavy Edvarda Muncha v roce 1905 se začal přiklánět k kubismu. V roce 1907 podnikl cestu po Evropě, po svém návratu bydlel s Bohumilem Kubištou, svým dlouholetým přítelem. V té době také maloval velké obrazy s biblickými náměty, ovlivněn El Grecem.

Se začátkem války v roce 1914 se Beneš rozhodl opustit Prahu a usadil se v rodné vesnici. V té době se jeho dílo opět začalo přiklánět k impresionismu, především díky styku s dílem Antonína Slavíčka. Ve dvacátých letech se Beneš vracel k ještě starším inspiracím.

Beneš byl především krajinář. Jeho dílo je charakteristické svou věrností přírodě a snahou zachytit její krásu a skutečnou podstatu. Zemřel 27. března 1979 v Praze.