#178

Jaroslav Horejc
(1886 – 1983)

Hlava dívky

Horejc Jaroslav (1886 - 1983)
Horejc Jaroslav (1886 - 1983)
Horejc Jaroslav (1886 - 1983)
Horejc Jaroslav (1886 - 1983)
Horejc Jaroslav (1886 - 1983)
Horejc Jaroslav (1886 - 1983)
Horejc Jaroslav (1886 - 1983)
Horejc Jaroslav (1886 - 1983)
Horejc Jaroslav (1886 - 1983)
#178

Jaroslav Horejc
(1886 – 1983)

Hlava dívky

Plastics
1 limit
378 zobrazení
Vyvolávací cena: 24 000 Kč
21. 11. 2021 18:00

Spodní odhadní cena
30000
Horní odhadní cena
35000

Hlava dívky, 30. až 40. léta 20. století, patinovaná sádra, signováno Horejc, dřevěný podstavec, výška celkem 22 cm, šířka 15 cm, hloubka 15 cm, původní stav, viz foto, mírně poškozeno – drobné oťuky, otřelý dřevěný sokl.

Jaroslav Horejc se narodil 15. června 1886 v Praze. Byl významným českým sochařem, medailérem, sklářským výtvarníkem, ilustrátorem, návrhářem loutek a hraček. V letech 1906 až 1910 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u profesorů Emanuela Nováka, Stanislava Suchardy a Josefa Drahoňovského. Během svých studií si vydělával jako štukatér, kdy se podílel na výzdobě novostaveb. V roce 1909 se stal členem sdružení Artěl a v roce 1911 vstoupil do Spolku výtvarných umělců Mánes. O sedm let později, v roce 1918, byl na Uměleckoprůmyslové škole jmenován profesorem a vedl ateliér pro umělecké zpracování kovů. Ačkoliv v roce 1948 odešel do důchodu, pokračoval ve své umělecké kariéře.

Jeho dílo bylo silně ovlivněno archaickým uměním a čerpal náměty z antické mytologie. V jeho raných pracích je patrný vliv realismu, secesního dekorativismu, ale postupně se přiklonil k novoklasicismu. Vyvinul si vlastní charakteristickou stylizaci, kde zobrazoval protáhlé a zároveň zavalité lidské postavy s oválnými obličeji, štěrbinovýma očima a úzkými nosy. Jedním z jeho nejznámějších děl je oltářní plastika v Kůrové kapli katedrály sv. Víta v Praze z roku 1929. Kromě toho vytvořil i řadu uměleckých mříží, z nichž nejvýznamnější jsou mříže jižního portálu katedrály sv. Víta v Praze a mříž pro kapli s hrobem J. A. Komenského v Naardenu v Nizozemsku. Jaroslav Horejc je považován za předního představitele českého art deca.

Zemřel v Praze 3. ledna 1983.