#13

Albert Rieger
(1834 – 1905)

Alpská krajina s vodopádem

Albert Rieger (1834-1905) VELKÝ FORMÁT
#13

Albert Rieger
(1834 – 1905)

Alpská krajina s vodopádem

398 zobrazení
15. 5. 2022 18:00

Spodní odhadní cena
300000
Horní odhadní cena
350000

Alpská krajina s vodopádem, rok 1860, olej na plátně, signováno a datováno vpravo dole Alb. Rieger 1860, rozměry malby: 73 x 100 cm, původní reprezentativní adjustace, celkové rozměry s rámem: 108 x 135 cm. Provenience: původně z významné šlechtické sbírky Poznámka: Tento obraz je prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku podle § 13 zákona č. 20/1987 Sb. O autorovi: Albert Rieger byl významný evropský krajinář, malíř marin a vedut, který se narodil v Terstu italskému malíři Giuseppe Riegerovi. Ovšem už od čtyř let žil s rodinou ve Vídni, která se mu stala domovem. Od mládí zachycoval výjevy z Vídně a nejbližšího okolí. Rieger se narodil pod šťastnou hvězdou. Obrazy Am Traunsee a Gosausee koupil od malíře korunní princ Rudolf a za své malířské dílo se stal v pozdějším věku čestným členem Vídeňské akademie umění. Vystavoval v Mnichově a Paříži. Riegrovo malířské umění bylo oceněno Zlatou rakouskou medailí a Velkou zlatou Švédsko-norskou medailí. Riegrův obraz Krajina z roku 1886 je ve sbírkách Moravské galerie pod i. č. M 108. Jeho díla jsou zastoupena např. také v muzeích v Altenburgu a Breslau.

Albert Rieger byl rakouský malíř, který se proslavil svými temnými a tlumenými vídeňskými krajinami. Jeho tvorba se často zaměřovala na hory, vodní toky a lesy, které detailně zachycoval s důrazem na efekty světla. Rieger využíval kmitavé stopy štětce a kontrastní momenty stínu k oživení svých námětů.

Albert Rieger se narodil v roce 1834 jako syn známého italského malíře Giuseppeho Riegra. Od roku 1838 žil ve Vídni a tato lokalita mu sloužila jako hlavní inspirace pro jeho uměleckou tvorbu. Rieger byl členem vídeňské Akademie umění a během své kariéry dosáhl mnoha úspěchů, včetně udělení čestného členství ve vídeňské Akademii umění a převzetí Velké zlaté rakouské švédsko-norské medaile.

Zemřel v roce 1905, ale jeho umělecké dědictví pokračuje prostřednictvím jeho důležitého přínosu k rakouské krajinomalbě.