#16

Hanuš Schwaiger
(1854 – 1912)

Cestou z pole

Hanuš Schwaiger (1854 - 1912)
Hanuš Schwaiger (1854 - 1912)
Hanuš Schwaiger (1854 - 1912)
Hanuš Schwaiger (1854 - 1912)
#16

Hanuš Schwaiger
(1854 – 1912)

Cestou z pole

183 zobrazení
Vyvolávací cena: 20 000 Kč
15. 5. 2022 18:00

Spodní odhadní cena
30000
Horní odhadní cena
40000

Cestou z pole, kombinovaná technika na papíře, signováno vlevo dole monogramem, rozměry kresby 26,5 x 17,5 cm, celkové rozměry s rámem 48 x 32,5 cm, zaskleno, stav viz foto, poškozený rám.

Hanuš Schwaiger, původním jménem Jan Petr Pavel, se narodil 28. června 1854 v Jindřichově Hradci. Byl významným českým malířem, grafikem a pedagogem.

Schwaiger pocházel z movité rodiny obchodníka se železem, ačkoli byl pokřtěn jako římský katolík, dostal křestní jména Jan Petr Pavel na počest svatých Petra a Pavla. Po studiu na gymnáziu v Jindřichově Hradci byl zapsán na Akademii výtvarných umění v Praze, ale jeho otec ho z obavy o rodinný obchod brzy odvolal zpět. Hanuš Schwaiger pak utekl do Vídně, kde absolvoval studia monumentálního malířství v ateliéru profesora Hanse Makarta. Studia dokončil v roce 1881 a následně podnikl studijní cesty do Itálie, Německa, Holandska a Belgie, kde našel inspiraci pro svou tvorbu.

Schwaiger byl umělcem olejomaleb, pastelů a ilustrací knih. Jeho díla zahrnovala portréty, národopisné studie, pohádkové motivy a fresky, jako například Svatý Jiří na zámku v Průhonicích z roku 1892. V roce 1899 byl jmenován mimořádným profesorem technického kreslení na České vysoké škole technické v Brně, a od roku 1902 působil jako profesor na Akademii výtvarných umění v Praze. Mezi jeho žáky patřili významní umělci, jako například Otakar Kubín, František Xaver Naske, nebo Rudolf Kremlička.

Hanuš Schwaiger byl blízkým přítelem Tomáše Garrigue Masaryka, prezidenta Československa. Masaryk vlastnil několik Schwaigerových obrazů a byl také autorem portrétů Masarykových rodičů.

Hanuš Schwaiger zemřel v Bubenči u Prahy a byl pohřben na hřbitově v Bystřici pod Hostýnem.