#31

Joža Uprka
(1861 – 1940)

Na statku

Joža Uprka (1861 - 1940)
Joža Uprka (1861 - 1940)
Joža Uprka (1861 - 1940)
Joža Uprka (1861 - 1940)
Joža Uprka (1861 - 1940)
#31

Joža Uprka
(1861 – 1940)

Na statku

1 limit
411 zobrazení
Vyvolávací cena: 250 000 Kč
15. 5. 2022 18:00

Spodní odhadní cena
500000
Horní odhadní cena
800000

Na statku, 80. až 90. léta 19. století, olej na plátně, signováno vpravo dole Jož. Uprka, rozměry malby 45 x 62 cm, původní adjustace, celkové rozměry s rámem 64 x 82 cm, velmi dobrý stav, viz foto. Velmi vzácná, sběratelsky atraktivní a na trhu takřka nevídaná práce z časného Uprkova tvůrčího období adjustovaná v originálním řezbovaném rámu. Provenience: Původně z významné privátní sbírky prvorepublikového průmyslníka. Znalecký posudek: PhDr. Mgr. Michael Zachař

Joža Uprka byl moravský malíř a grafik, známý svými výjevy ze života prostého lidu na jižní Moravě. Narodil se 26. října 1861 v Kněždubu a zemřel 12. ledna 1940 v Hroznové Lhotě. Jeho umělecké dílo je významným národopisným dokumentem moravského folklóru.

Uprka pocházel z umělecké rodiny a studoval na pražské Akademii výtvarných umění u Františka Čermáka. Poté pokračoval ve studiu na mnichovské akademii, kde byl spoluzakladatelem spolku Škréta. Věnoval se vytváření obrazů a grafiky zachycujících život a tradice lidu na jižní Moravě, zejména v kraji Slovácka. Zajímal ho folklór, kroje, lidové slavnosti a každodenní život prostých lidí.

Během svého pobytu v Paříži na přelomu let 1892 a 1893 se seznámil s impresionismem, který měl vliv na jeho tvorbu. Spolupracoval také s architektem Dušanem Jurkovičem, který mu navrhl přestavbu domu v Hroznové Lhotě. Uprka byl aktivní v kulturním životě a patřil k zakladatelům Sdružení výtvarných umělců moravských.

Jeho umělecké období zahrnuje různé stylové prvky, od romantického historismu po secesní dekorativismus a impresionismus. Koncem svého impresionistického období se začal věnovat i grafice, zejména technice leptu. Jeho práce byly prezentovány na různých výstavách, včetně jeho první souborné výstavy v roce 1898 v Topičově salónu v Praze.

Joža Uprka zanechal významný odkaz jako malíř, grafik a dokumentarista moravského folklóru.