#50

Václav Zykmund
(1914 – 1984)

Nový život

Zykmund Václav (1914 - 1984)
Zykmund Václav (1914 - 1984)
Zykmund Václav (1914 - 1984)
Zykmund Václav (1914 - 1984)
#50

Václav Zykmund
(1914 – 1984)

Nový život

368 zobrazení
21. 5. 2020 19:00

Název: Nový život Datace: rok 1984 Technika: tempera a koláž na papíře Signováno a datováno: vlevo dole V. Zykmund 84 Rozměry malby: 39,5 x 27 cm Stav: velmi dobrý, viz foto, nerámováno, volně loženo

Václav Zykmund, narozen 18. června 1914 v Praze, byl významný český výtvarný kritik, teoretik, malíř, fotograf a grafik. Narodil se v Praze dne 18. června 1914. Po absolvování reálného gymnázia v Rakovníku v letech 1925–1932 se vydal studovat deskriptivní geometrii a kreslení na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a na ČVUT. V roce 1933 vstoupil do Komunistické strany Československa.

V roce 1936 založil v Rakovníku literární edici Ra, kterou vydával Akademický studentský spolek. Poté působil jako profesor kreslení na různých školách, včetně Ruského reformního gymnázia v Mukačevu a reformního reálného gymnázia v Brně-Králově Poli. Roku 1940 se přestěhoval do Brna, kde žil se svou první ženou Marií a dcerou Olgou. V té době se také zapojil do postsurrealistické skupiny Ra, kde spolupracoval s dalšími umělci jako byli Ludvík Kundera, Zbyněk Lorenc a Otakar Minařík. Skupina byla však roku 1948 komunistickým režimem zakázána.

Během svého života zastával různé pedagogické pozice, včetně práce jako scenárista, výtvarník a režisér animovaného filmu v Brně. Působil také jako pedagog na JAMU a na Vysoké škole výtvarných umění v Bratislavě. Roku 1968 byl zakládajícím členem České společnosti pro estetiku a členem Mezinárodní asociace výtvarných kritiků AICA.

Václav Zykmund se věnoval různým uměleckým formám, jako byly malba, grafika, kresba, asambláže a fotografie. Jeho dílo prošlo různými fázemi vývoje, a to od ovlivnění surrealisty jako byl Salvador Dalí k abstrakci, kterou začal vyvíjet koncem 40. let. Později se více soustředil na vlastní výtvarnou tvorbu, přičemž byl také členem skupiny DOFO (Dokonalá fotografie), která se věnovala fotografické tvorbě.

Václav Zykmund zemřel 10. května 1984 v Brně, zanechavší za sebou bohaté dědictví ve světě výtvarného umění a přínos k českému surrealistickému hnutí.