#50

Antonín Slavíček
(1870 – 1910)

Německá Rybná

Slavíček Antonín (1870 - 1910)
#50

Antonín Slavíček
(1870 – 1910)

Německá Rybná

1050 zobrazení
14. 5. 2016 14:00

název díla: Německá Rybná datace: okolo roku 1909 technika: olej na kartonu rozměry malby: 39,7 x 49,8 cm signováno: vlevo dole A. S. na rubu: štítek ze souborné výstavy A. Slavíčka a ověření originality z roku 1931 stav: malba ve velmi dobrém stavu, dobová adjustace Posudek: PhDr. Jana Orlíková Z posudku: " Krásná obloha s mraky, malovaná s velkou bravurou má jedno místo, kde problýskává podklad. To je typický rys Slavíčkovy malby. Také škála svěžích zelení a jistota rukopisu mluví pro Slavíčkovo autorství. Je to typický Slavíčkův motiv, který známe už z některých krajin z Kameniček a z Jeníkova. Podle mého názoru je posuzovaný obraz Německá Rybná autentickou, kvalitní prací Antonína Slavíčka." Restaurátorský průzkum: Prof. Karel Stretti, Akademie výtvarných umění v Praze Písemné ověření originality: PhDr. Mgr. Michael Zachař Posudek: Doc. PhDr. Josef Maliva Malba patří mezi díla charakteristická pro Slavíčkovu tvorbu, z nichž vyzařuje klid, harmonie, prostota a kouzlo českých pahorkatin, jaká je i na Rychnovsku, kde malíř tvořil v letech 1908 až 1909. Monumentalitu obrazu podtrhuje kompaktnost výjevu, kde pod nízko položeným horizontem na vrcholu kopce dominuje motiv lesního porostu obohacený přítomností ženské figury. Malba uchvacuje bohatou orchestrací šedomodrých tónů oblak a harmonizací zelenavých barev s hnědavě-okrovými odstíny terénu.