#75

František Kaván
(1866 – 1941)

Zimní nálada

Kaván František (1866 - 1941)
Kaván František (1866 - 1941)
Kaván František (1866 - 1941)
Kaván František (1866 - 1941)
Kaván František (1866 - 1941)
#75

František Kaván
(1866 – 1941)

Zimní nálada

1076 zobrazení
14. 5. 2016 14:00

název díla: Zimní nálada datace: okolo roku 1907 technika: olej na plátně rozměry malby: 80 x 100 cm signováno: vpravo dole Kaván stav: malba v dobrém stavu, původní adjustace Restaurátorský průzkum: Prof. Karel Stretti, Akademie výtvarných umění v Praze Analýza pigmentů: Ing. Lenka Zamrazilová, laboratoř AVU Praha Posudek: PhDr. Mgr. Michael Zachař Z posudku: "Zimní krajiny jsou emblematickou ikonickou částí tvorby Františka Kavána. Snad nikdo z našich krajinářů nedovedl tak mnohotvárně vystihnout tuto roční dobu se všemi jejími odstíny. Posuzovaný velký obraz je dobře malován, v rozvrhu kompozice náročnější, pojatý s až plenérovou věrohodností. Vyjádření atmosférické nálady, typika svažité polní scenérie se sněhovým popraškem a celek korunovaný lidským obydlím pod stromy jsou typicky kavánovské. Jde podle mého soudu o jednu z nejpěknějších zim Kavánova středního tvůrčího období kolem roku 1907. Obraz má souvislost s několika již publikovanými obrazy jako jsou například Zima v chaloupkách nebo Zimní slunko. Potvrzuji pravost kvalitního obrazu Františka Kavána". Odborné posouzení: PhDr. Jaroslav Pelikán František Kaván byl významný český malíř-krajinář, dále básník a překladatel z ruštiny. Studoval na pražské Akademii v krajinářském ateliéru u prof. Julia Mařáka. Spolu s Otakarem Lebedou a Antonínem Slavíčkem patří František Kaván k nejvýznamnějším českým krajinářům. Jeho dílo je spjaté s rodným krajem, maloval především Krkonoše, také Vysočinu a Železné hory. Posuzovaný obraz je dle všech použitých malířských formálních prostředků i charakteristické signatury nepochybně autentickým dílem Františka Kavána. V kontextu umělcových proslulých zimních krajin ze středního tvůrčího období jde o dílo pozoruhodné výtvarné kvality. Zvláštní zimní atmosférickou náladu obrazu pojednává v duchu impresivně laděného realismu.

František Kaván se narodil 10. září 1866 ve Víchovské Lhotě. Po maturitě se rozhodl pro studium malířství na pražské Akademii výtvarných umění, kde studoval v krajinářském ateliéru pod vedením Julia Mařáka. Během svých studií se vyznačoval zaměřením na barvu a přikláněním se od náladovosti k realitě.

Byl významným českým malířem-krajinářem, ale také básníkem a překladatelem z ruštiny. Ve svém díle zachycoval především krajinu rodného kraje, zejména Krkonoše, Českomoravskou vrchovinu a Železné hory. Po realistickém začátku se v letech 1895–1899 přikláněl k symbolismu, avšak po roce 1900 se opět vrátil k čisté krajinomalbě s impresivně laděným realismem. Byl známý především svými zimními motivy.

František Kaván si během své kariéry vybudoval renomé jednoho z nejdůležitějších českých krajinářů, vedle jmen jako byli Otakar Lebeda a Antonín Slavíček. Jeho díla jsou dnes mimo jiné zastoupena ve sbírce pražské Národní galerie.

V osobním životě se František Kaván oženil dvakrát. Poprvé v srpnu 1896 s Helenou Váňovou, která byla jeho životní oporou až do své smrti v roce 1926. Poté, v květnu 1930, se oženil s Pavlínou Šírovou, vdovou po pardubickém malíři Janu Šírovi.

František Kaván zemřel 16. prosince 1941 v Libuni, kde je také pochován.