#68

Josef Čapek
(1887 – 1945)

Muž s dýmkou a pivem

Čapek Josef (1887-1945)
Čapek Josef (1887-1945)
Čapek Josef (1887-1945)
Čapek Josef (1887-1945)
Čapek Josef (1887-1945)
Čapek Josef (1887-1945)
Čapek Josef (1887-1945)
Čapek Josef (1887-1945)
#68

Josef Čapek
(1887 – 1945)

Muž s dýmkou a pivem

1059 zobrazení
4 200 000 Kč
Starožitnosti-Galerie USTAR s.r.o.
26. 3. 2017 16:00

název: Muž s dýmkou a pivem (Myslivec) datace: rok 1934 technika: olej na plátně rozměry malby: 52,5 x 38 cm signováno a datováno: vpravo dole J. Č. 34. stav: malba je v původním stavu, bez restaurátorského zásahu, původní adjustace Na rubu: autorský přípis, výstavní štítek z Umělecké besedy, razítko Galerie Goltzova tvrz Vystaveno: v roce 1935 na výstavě Umělecké besedy a v roce 2008 v Galerii Goltzova tvrz Literatura: celostránkově reprodukováno v monografii - Jaromír Pečírka: Josef Čapek, Praha 1961, pod č. 107 K obrazu jsou přiloženy katalogy z uvedených výstav, kde je toto dílo včetně rozměrů uvedeno i reprodukováno. Provenience: privátní sbírka, k obrazu je doložen původ od prvního majitele až po současnost znalecký posudek: PhDr. Pavla Pečínková, CSc. Velmi zdařilé, hravé a žertovné dílo plně vystihující autorův optimistický pohled na svět. Tuto malbu dostal v roce 1935 přímo od Josefa Čapka ke svým 50. narozeninám malíř Václav Rabas (1885-1954). Obraz byl následně dlouhá léta ve sbírce rodiny Rabasů, odkud ho získal fotograf Jiří Hečko, jemuž toto dílo doporučil kunsthistorik Miroslav Lamač.

Josef Čapek, narozený 23. března 1887 v Hronově, byl význačným českým malířem, grafikem, knižním ilustrátorem a spisovatelem první poloviny 20. století. Zemřel v dubnu 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Byl starším bratrem Karla Čapka, významného českého spisovatele.

Po absolvování střední školy v roce 1903 se Josef Čapek rozhodl pracovat jako dělník v úpické továrně F. M. Oberländera. Ovšem jeho vášeň pro umění ho přivedla do Prahy, kde začal studovat na Uměleckoprůmyslové škole. Zde se také setkal se svou budoucí manželkou Jarmilou Pospíšilovou.

V roce 1910 se vydal s Karlem do Paříže, kde navštěvoval Colarossiho akademii a kde oba bratři společně začali psát první verzi dramatu "Loupežník". Po návratu do Prahy se zapojili do bouřlivých debat mezi umělci. V důsledku toho opustili spolek Mánes a stali se zakládajícími členy nové Skupiny výtvarných umělců.

Josef Čapek byl zpočátku ovlivněn pocézannovskou francouzskou malbou, ale brzy začal experimentovat s kubismem. Jeho díla se vyznačují silným emotivním nábojem a na přelomu války vytvořil několik cyklů symbolizujících válku. Velmi ho inspirovaly dětské motivy a krajinářství. Jako jevištní výtvarník spolupracoval s mnoha významnými divadly, včetně Národního divadla v Praze, Státního divadla v Brně a Městského divadla na Vinohradech.

Tento talentovaný umělec zanechal trvalý otisk v českém umění, a i přes tragický závěr svého života zůstává jeho odkaz nezapomenutelným.