#1109

Miroslav Štolfa
(1930 – 2018)

Nová příroda

Miroslav Štolfa
#1109

Miroslav Štolfa
(1930 – 2018)

Nová příroda

1001-1173
751 zobrazení
40 000 Kč
9. 12. 2015 10:00

1930 -
olej, plátno
rok vzniku
1994
90 x 70
sign. PD M. Štolfa 94
adjustace
stav
vzadu na slepém rámu popsáno, na rámu drobné oděrky

Nová příroda

Miroslav Štolfa byl významný český malíř, grafik a vysokoškolský pedagog. Narodil se 11. srpna 1930 v Brně-Maloměřicích. Studoval na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, kde se věnoval výtvarné výchově a historii. Po ukončení studia působil jako středoškolský profesor a později se věnoval vlastní výtvarné tvorbě.

Miroslav Štolfa byl jedním ze zakladatelů Tvůrčí skupiny Parabola v roce 1963, jejíž členové se postupně stali významnými brněnskými výtvarníky. Věnoval se také pedagogické činnosti na Katedře výtvarné teorie a výchovy Filosofické fakulty University Palackého v Olomouci. Během svého života absolvoval řadu studijních cest do zahraničí a účastnil se mnoha výstav, jak samostatných, tak kolektivních, jak v Československu, tak i v zahraničí.

Štolfovo dílo prošlo různými fázemi, od malby městských zákoutí a technických motivů, přes abstrakci a zkoumání obecných vztahů, až po reflexi vztahu techniky a přírody. V jeho obrazech lze pozorovat proměny vztahu k technické civilizaci a postupný přechod od konkrétních témat k abstrakci a meditaci o lidské existenci. Jeho tvorba obsahuje cykly jako Závodníci, Depo, Motor, Elektrárny, Nová příroda, Horizonty, Ateliéry, Signály a mnohé další.

Miroslav Štolfa byl oceněn několika cenami, včetně Ceny města Brna za celoživotní malířskou tvorbu a Ceny Jihomoravského kraje za přínos v oblasti výtvarného umění. Jeho dílo je považováno za významný přínos českému výtvarnému umění.

Zemřel 26. února 2018 v Brně-Soběšicích.