autor | 1948 - |
technika | tempera, plátno, pastel, papír |
rok vzniku | 2007 |
rozměr | 29 x 19 |
signatura | sign. vzadu Klára Bočkayová |
adjustace | rám |
Klára Bočkayová, narozená 27. května 1948 v Martině, působí v uměleckém světě od počátku 70. let 20. století a výrazně se uplatnila jako malířka a kreslířka. Její umělecká tvorba se zaměřuje na médium malby a kresby a od roku 1974 začala pracovat s předlohami charakteristickými pro venkovské a městské domácnosti 19. století a první poloviny 20. století.
V rámci svého díla Klára Bočkayová využívá principy citace a interpretace banálních lidových motivů. Často pracuje s frotážovými efekty, které obohacuje koloristickými a dynamickými prvky. Předměty jako ubrusy, dečky a výšivky se stávají základem její frotážové práce, která zároveň představuje ironický komentář k postavení žen ve společnosti. Bočkayová neomezuje aplikaci frotáže pouze na papír, ale inovativně ji využívá i na plátno nebo jemně tkanou bílou látku.
V rámci své tvorby Klára Bočkayová vytvořila vlastní techniku nazvanou "fázované frotáže" podle Ludvíka Kundery. Tato technika zahrnuje nejen ornamentální motivy, ale i zachycení pohybu vznikajícího při posunu podkladového média. Její umělecký přístup tak kombinuje tradiční a novátorské prvky, což ji činí výraznou osobností na současné umělecké scéně.