#612

Klára Bočkayová
(1948)

Dva andělé

Klára Bočkayová Omiliaková
#612

Klára Bočkayová
(1948)

Dva andělé

599-800
677 zobrazení
4 500 Kč
9. 12. 2015 10:00

1948 -
tempera, plátno, pastel, papír
rok vzniku
2007
29 x 19
sign. vzadu Klára Bočkayová
adjustace

Dva andělé (PF 2008)

Klára Bočkayová, narozená 27. května 1948 v Martině, působí v uměleckém světě od počátku 70. let 20. století a výrazně se uplatnila jako malířka a kreslířka. Její umělecká tvorba se zaměřuje na médium malby a kresby a od roku 1974 začala pracovat s předlohami charakteristickými pro venkovské a městské domácnosti 19. století a první poloviny 20. století.

V rámci svého díla Klára Bočkayová využívá principy citace a interpretace banálních lidových motivů. Často pracuje s frotážovými efekty, které obohacuje koloristickými a dynamickými prvky. Předměty jako ubrusy, dečky a výšivky se stávají základem její frotážové práce, která zároveň představuje ironický komentář k postavení žen ve společnosti. Bočkayová neomezuje aplikaci frotáže pouze na papír, ale inovativně ji využívá i na plátno nebo jemně tkanou bílou látku.

V rámci své tvorby Klára Bočkayová vytvořila vlastní techniku nazvanou "fázované frotáže" podle Ludvíka Kundery. Tato technika zahrnuje nejen ornamentální motivy, ale i zachycení pohybu vznikajícího při posunu podkladového média. Její umělecký přístup tak kombinuje tradiční a novátorské prvky, což ji činí výraznou osobností na současné umělecké scéně.