autor | 1890 - 1957 |
technika | akvatinta |
rozměr | 22,2 x 24 |
signatura | sign. PD A. J. Alex |
stav | mírně zažloutlý a pokrčený papír |
Alex Adolf Jelínek se narodil 25. dubna 1890 ve Strmilově. Studoval na reálce v Telči a poté na keramické škole v Bechyni. Po dokončení školy pracoval v keramických dílnách v závodě Graniton, ale poté odešel do Prahy, kde navštěvoval Uměleckoprůmyslovou školu a následně se zdokonaloval na Akademii v Mnichově a v Praze.
Od roku 1919 tvořil pod pseudonymem "Alex" a proslavil se jako figuralista, portrétista a grafik. Byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a Jednoty umělců výtvarných. Jelínek vynalezl tzv. "výtlačný štětec", který umožňoval aplikaci barvy na plátno s reliéfní strukturou.
Ve svém díle se zaměřoval na romantické náměty, koně a architekturu. Často cestoval po českém venkově a navštívil také Itálii a Německo.
Alex Adolf Jelínek zemřel 2. září 1957 v Praze.