#508

Adolf Alex Jelínek
(1890 – 1957)

Stavba

Adolf Jelínek Alex
#508

Adolf Alex Jelínek
(1890 – 1957)

Stavba

501-941
696 zobrazení
500 Kč
26. 2. 2016 20:00

1810 - 1836
lept
23,8 x 25,2
sign. PD A.J. Alex
číslo grafiky
č. 14/65
stav
lehce zašpiněný papír

Stavba

Alex Adolf Jelínek se narodil 25. dubna 1890 ve Strmilově. Studoval na reálce v Telči a poté na keramické škole v Bechyni. Po dokončení školy pracoval v keramických dílnách v závodě Graniton, ale poté odešel do Prahy, kde navštěvoval Uměleckoprůmyslovou školu a následně se zdokonaloval na Akademii v Mnichově a v Praze.

Od roku 1919 tvořil pod pseudonymem "Alex" a proslavil se jako figuralista, portrétista a grafik. Byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a Jednoty umělců výtvarných. Jelínek vynalezl tzv. "výtlačný štětec", který umožňoval aplikaci barvy na plátno s reliéfní strukturou.

Ve svém díle se zaměřoval na romantické náměty, koně a architekturu. Často cestoval po českém venkově a navštívil také Itálii a Německo.

Alex Adolf Jelínek zemřel 2. září 1957 v Praze.