autor | 1810 - 1836 |
technika | lept |
rozměr | 26,3 x 42,6 |
signatura | sign. PD A.J. Alex |
číslo grafiky | č. 14/65 |
Alex Adolf Jelínek se narodil 25. dubna 1890 ve Strmilově. Studoval na reálce v Telči a poté na keramické škole v Bechyni. Po dokončení školy pracoval v keramických dílnách v závodě Graniton, ale poté odešel do Prahy, kde navštěvoval Uměleckoprůmyslovou školu a následně se zdokonaloval na Akademii v Mnichově a v Praze.
Od roku 1919 tvořil pod pseudonymem "Alex" a proslavil se jako figuralista, portrétista a grafik. Byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a Jednoty umělců výtvarných. Jelínek vynalezl tzv. "výtlačný štětec", který umožňoval aplikaci barvy na plátno s reliéfní strukturou.
Ve svém díle se zaměřoval na romantické náměty, koně a architekturu. Často cestoval po českém venkově a navštívil také Itálii a Německo.
Alex Adolf Jelínek zemřel 2. září 1957 v Praze.