#805

František Říha
(1910 – 1986)

Česká vesnice

František Říha
#805

František Říha
(1910 – 1986)

Česká vesnice

501-941
631 zobrazení
14 500 Kč
26. 2. 2016 20:00

1910 - 1986
olej, sololit
rok vzniku
1977
38,5 x 66,5
sign. PD František Říha 77
adjustace

Česká vesnice

František Říha, český malíř, ilustrátor a pedagog, se narodil v roce 1910. Studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy u významných profesorů, mezi něž patřili Cyril Bouda, Karel Lidický a Martin Salzman. František Říha byl členem výtvarné skupiny Radar, která oficiálně vznikla v roce 1960. Tato skupina sdružovala jak bývalé členy Skupiny 42, tak i mladší umělce, například F. Gross, F. Hudeček, L. Zívr, T. Rotrekl, Z. Mlčoch a další. V Říhových obrazech lze vidět poetické ztvárnění moderního města a civilizace, avšak většinu své tvorby věnoval ilustracím pro děti.

Během své malířské kariéry František Říha pravidelně vystavoval, zejména na kolektivních výstavách. Jeho díla byla prezentována v renomovaných galeriích, jako jsou pražský Mánes, Galerie umění v Karlových Varech, Orlická galerie v Rychnově nad Kněžnou, a dokonce i v zahraničí, například v Palacio de Bellas Artes v kubánské Havaně.

František Říha zemřel v roce 1986, a jeho umělecké dědictví pokračuje ve svém významu a inspiraci pro další generace umělců.