technika | olej, plátno, karton |
rozměr | 37 x 24 cm |
signatura | sign. LD Lejček |
autor | 1896 - ? |
Stařeček z Veselí
František Milan Lejček se narodil v roce 1896 ve Vídni. Svá umělecká studia absolvoval právě ve Vídni, kde studoval pod vedením profesorů Pangratze a Pochwalského. Jeho umělecký záběr se zaměřoval na folklórní a žánrové obrázky ze Slovácka.
Ve své tvorbě se František Milan Lejček věnoval zachycování prostého venkovského života na Veselsku. V jeho obrazech se objevovaly rázovité postavy, jako byli hlídači vinohradů, ponocní, myslivci, pytláci, dřevorubci, a též scény z folklorních slavností. Jeho malířská technika a styl reflektovaly každodenní život a kulturu lidí na venkově, s důrazem na autentičnost a atmosféru.
František Milan Lejček zemřel v roce 1980.