#7

Karel Valter
(1909 – 2006)

Ve vsi

Karel Valter
#7

Karel Valter
(1909 – 2006)

Ve vsi

497 zobrazení
16 000 Kč
20. 9. 2018 18:00

olej, sololit
24 x 33,5 cm
1980
sign. PD Valter K
vzadu popsáno, rám poškozen.
1909 - 2006

Ve vsi

Karel Valter byl český malíř, grafik a pedagog. Narodil se v Českých Budějovicích a studoval kreslení a matematiku na Učitelském ústavu v Budějovicích a později na Vysoké škole pedagogické v Praze. V roce 1931 se přidal k avantgardní umělecké skupině Linie a stal se jejím členem, přispíval jako malíř, grafik, kolážista a fotograf.

Během druhé světové války byl členem odbojové skupiny Březen a po zatčení nacisty byl uvězněn v koncentračních táborech, včetně Terezína a Buchenwaldu. Po válce se vrátil do Tábora, kde pokračoval ve své pedagogické dráze. Byl šikanován komunistickým režimem po únoru 1948 a měl názorové střety s politickými a uměleckými autoritami.

Vyučoval na různých táborských školách a pracoval i v Lidové škole umění. Navzdory obtížím a šikaně pokračoval ve své tvorbě. Byl oceněn titulem Zasloužilý umělec a v roce 1998 se stal Čestným občanem Tábora.

Zemřel v roce 2006 ve věku 97 let.