další informace | bibliofilie |
stav díla | 20 x sign. grafický list - J. Anderle, A. Born, M. Cihlář, J. Jíra, V. Komárek, Z. Mézl, V. Renčín, O. Vychodilová, V. Pokorný, P. Roučka, L. Rada, P. Roučka, A. Bílková, V. Bláha, J. Dajč, V. Dyrynková, Z. Krejčová, J. Súra, V. Tesař, C. Urban, B. Žemlička, brož. katalog obs. soupis typograf. úprav M.D. pro bibliofilská vydání, text Fr. Dvořák, G. Erhart, úprava a návrh vazby M. Dyrynk, desky Ateliér Krupka Úvaly, vydal Spolek českých bibliofilů a Moravia Press, Praha 2001, brož. a graf. listy v deskách, Ex. 164/200, franc. papír Balet, papírová chlopeň natržená, velmi dobrý stav |
autor | 1930-2016 |
Adolf Born byl český malíř, grafik, ilustrátor, animátor a scénograf. Narodil se 12. června 1930 v Českých Velenicích.
V mládí studoval na vyšehradském gymnáziu a po maturitě pokračoval v letech 1949 až 1950 ve studiu výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Následně přešel na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, kde se pod vedením profesora Antonína Pelce věnoval karikatuře a ilustraci. Po třech letech na VŠUP přestoupil na Akademii výtvarných umění v Praze za svým učitelem Pelcem, kde dokončil svá vysokoškolská studia v roce 1955.
Born byl známý především svou grafikou, zahrnující techniky jako suchou jehlu, lept a zejména litografii. V 60. a 70. letech 20. století se věnoval především karikatuře a získal řadu mezinárodních ocenění. Jeho grafická díla se vyznačovala specifickým stylem, plným originálních postaviček, zvířátek a dalších charakteristických motivů.
Kromě grafiky byl Born také vyhledávaným ilustrátorem knih. Mezi jeho nejznámější ilustrační práce patří knihy od Miloše Macourka (jako "Mach a Šebestová"), Julese Verna, A. Dumase staršího, Vojtěcha Steklače a mnoha dalších. Kromě toho se věnoval scénografii, například pro opeře Antonína Dvořáka "Čert a Káča".
V oblasti filmu spolupracoval na několika projektech, mezi které patří animované filmy a seriály jako "Mach a Šebestová", ale také kreslené titulky a animované části pro hrané filmy.
Adolf Born zemřel 22. května 2016 v Praze. Jeho dílo a vliv na českou uměleckou scénu je nesporný a zanechal po sobě hlubokou stopu v historii českého výtvarného umění.