#444

Toskánský Ludvík Salvátor
(1847 – 1915)

Wintertage auf Ithaka

Ludvík Salvátor Toskánský
#444

Toskánský Ludvík Salvátor
(1847 – 1915)

Wintertage auf Ithaka

Old prints
Žádné limity
341 zobrazení
Neprodáno
60 000 Kč
Aukční síň Vltavín
Aukční síň Vltavín
22. 11. 2018 18:00

Základní údaje

další informace
starý tisk
rozměr
38 x 30,5 cm
rok
1905
stav díla
Prag, Druck und Verlag von Heinrich Mercy Sohn. 1905, 310 stran + přílohy, text v němčině, zlatě ražená celopergamenová vazba se zlatou ořízkou, Ludvík Salvátor (4. srpna 1847, Florencie – 12. října 1915, Brandýs nad Labem), byl toskánský princ a rakouský arcivévoda, cestovatel, etnograf, geograf a spisovatel. V německy mluvících zemích (Rakousko, Německo) a na Baleárských ostrovech se jedná o mimořádně populárního příslušníka habsburského rodu, jehož příznivci se sdružují do četných spolků. Ludvík Salvátor byl uznávaným přírodovědcem, za svou práci získal celou řadu mezinárodních ocenění a byl členem významných evropských vědeckých společností. Byl čestným členem císařské Akademie věd ve Vídni, rytířem řádu zlatého rouna a rakouských řádů sv. Železné koruny.
autor
1847-1915

Popis

Wintertage auf Ithaka

O autorovi

Ludvík Salvátor, toskánský princ a rakouský arcivévoda, se narodil 4. srpna 1847 ve Florencii v Itálii. Byl čtvrtým synem toskánského velkovévody Leopolda II. a Marii Antonie Neapolské. V důsledku politických událostí byla rodina nucena opustit Toskánsko, a tak se v roce 1859 usadila v Čechách na rodovém panství v Ostrově nad Ohří.

Ludvík Salvátor studoval na Karlo-Ferdinandově univerzitě v Praze filozofii, s důrazem na přírodní vědy, zejména botaniku, zoologii a mineralogii. Měl mimořádný jazykový talent, ovládal 14 jazyků včetně češtiny, a studoval i kreslení a malířství. Stal se uznávaným přírodovědcem, a za svou práci získal mezinárodní ocenění a stal se členem významných evropských vědeckých společností, včetně císařské Akademie věd ve Vídni.

V roce 1860 získal Ludvíkův otec Leopold II. domény Brandýs nad Labem a Přerov nad Labem, které Ludvík Salvátor spravoval od roku 1870 až do své smrti v roce 1915. Založil zde jedno z prvních etnografických muzeí v Evropě po roce 1895.

Ludvík Salvátor projevil zájem o přírodní vědy od dětství a své poznatky publikoval ve více než 50 vědeckých knihách. Jeho cesty zahrnovaly ostrovy ve Středozemním a Jaderském moři, ale také Jižní Ameriku, Tasmánii, Nový Zéland a Austrálii. Používal vlastní parní jachtu Nixe I k uskutečnění mnoha z těchto výprav, včetně obeplutí zeměkoule v roce 1883.

V roce 1915, během první světové války, Ludvík Salvátor zemřel na svém zámku v Brandýse nad Labem. Před svou smrtí byl nemocen nemocí elefantiasis, kterou trpěl poslední tři roky života. Po skromném pohřbu na městském hřbitově bylo o tři roky později jeho tělo přeneseno do Kapucínské hrobky Habsburků ve Vídni.

Arcivévodovo mallorské panství Miramar na ostrově Mallorca, které vlastnil, začalo za první světové války chátrat finančně. Ludvík Salvátor zanechal bohaté dědictví odborné literatury, ačkoliv neměl legitimní dědice. Brandýské panství přešlo v roce 1915 na posledního rakouského císaře Karla I.

Mohlo by se Vám líbit

Prozkoumejte další položky z tohoto výběru, který zaručeně povzbudí vaše smysly a podnítí Vaši představivost.
Zobrazit celý výběr