#449

Pietro Andrea Gregorio Mathioli

#449

Old prints
1 limit
357 zobrazení
129 000 Kč
Vyvolávací cena: 29 000 Kč
22. 11. 2018 18:00

další informace
starý tisk
vzácné první české vydání slavného herbáře italského humanisty Mathioliho v redakci Tadeáše Hájka z Hájku a Jiřího Melantricha z Aventýna, tisk počíná latinským přípisem císaři Maxmiliánovi, předmluva Tadeáše Hájka z Hájku, předmluva Jiřího melantricha z Aventýna, dedikace polskému králi Zigmundovi, 28 šlechtických erbů, celostr. portréty A. Mathioli a T. Hájka z Hájku, znak Starého města pražského, jedinečně velké téměř celostránkové ilustrace rostlin povedené dřevorytem, na prvních 26 listech kolorované, byly v dalším českém vydání nahrazeny menšími ilustracemi, iniciály zdobené dřevorytem, vydal Jiří Melantrich z Aventýna, Staré město pražské 1562, novodobá kožená vazba s reliéfem, titulní list chybí, silně poškozené okraje listů, restaurovány chybějící části listů, listy XIII, XXVII, XXVIII, XXIX, LXXI, LXXII, LXXIII, LXXIV, LXXV, LXXVI, CLXXXIII, CLXXXIV, CLXXXVIII, CLXXXIX, CXC, CCXXVI, CCLV, CCLVI, CCCXI zcela chybí, nahrazeny prázdnými listy, z rejstříků se dochovalo pouze torzo několika stran, celkový stav svazku velmi dobrý, ochranné pouzdro
1501-1577

Herbarz: ginak Bylinář | welmi vžitečný | a Figůrami pieknymi y zřetedlnymi | podlé praweho a yako ziwého zrostu Bylin | ozdobeny | y také mnohymi a zkussenymi Lékarzstwijmi rozhognieny | gessto takowy nikdá w ziádnem Yazyku prwé wydán nebyľ od Doktora Petra Ondřege Matthiola Senenského | Nayjasniegssjho Arcyknjžete Ferdynanda ec. | přednjho žiwotnjho Lékaře nayprw w Latinské Ržeči sepsaný | a gíž pro Obecné dobré Obywateluow Králowstwij Cžeského | na Cžeskau Ržeč | od Doktora Thadeásse Hágka z Hágku | přeložený | a wůbec wssechněm wydaný. Při koncy přidano kratke naučenij a zpráwa | o rozliczném Distyľľowánij a pálenij Wod | s několika Pýckami k takowému pálenij náležitými | kteréž netoliko Apatékářuom | ale y giným kteřijž se w tom kochagij | dobře se treffiti budau mocy. Gest také trogij Index: Geden podlé gmén Latinskych | Druhý podlé Cžeských | a třetij obzwlásstnij | podlé Nemocý a neduhuow sebraný. Wytisstieno w Starém Miestie Pražském v Girzijka Melantrycha z Awentynu. Létha Pánie | M.D.LXII. [= 1562].