#531

Antonín Kratochvíl
(1947)

Bohumil Hrabal

Antonín Kratochvíl
#531

Antonín Kratochvíl
(1947)

Bohumil Hrabal

Bibliofilie II. Část
285 zobrazení
600 Kč
22. 11. 2018 18:00

další informace
fotografie a bibliofílie
24,2 x 18 cm
foto sign. vzadu Hrabal B 81
Bohumil Hrabal: Z rukopisu, k 75. narozeninám vydal Československý spisovatel, 1989
1947-

Bohumil Hrabal

Antonín Kratochvíl, pokřtěný Antonín Bedřich Kratochvíl, se narodil 12. dubna 1947 v Lovosicích a je českým portrétním a reportážním fotografem žijícím v USA. Je jedním ze zakládajících členů fotografické agentury Sedm (VII Photo Agency) a věnuje se hlavně dokumentární fotografii, za kterou byl několikrát mezinárodně oceněn, včetně čtyř cen World Press Photo.

Narodil se v rodině s fotoateliérem v Lovosicích. Jeho rodina byla v roce 1949 postižena komunistickým režimem, což vedlo k tomu, že museli opustit Lovosice a byli násilně přesídleni do pracovního tábora ve Vinoři. V roce 1953 byli propuštěni a přestěhovali se do pražského Karlína. Antonín Kratochvíl studovat nemohl z politických důvodů, a tak se vyučil stavebním zámečníkem.

V roce 1967 utekl přes Jugoslávii do Rakouska a následně byl odsouzen v nepřítomnosti na sedm let za nedovolené opuštění republiky a rozšiřování projevů z tehdejšího sjezdu spisovatelů. Prošel uprchlickým táborem Traiskirchen, vězením ve Švédsku, francouzskou cizineckou legií a skončil v Nizozemsku.

Na doporučení fotografa Vojty Dukáta vystudoval bakalářský program na umělecké Akademii Gerrita Rietveltda v nizozemském Utrechtu. Poté emigroval do USA v roce 1972, kde začal pracovat pro prestižní americké noviny a časopisy.

Kratochvíl se specializuje na dokumentární fotografii a v polovině sedmdesátých let začal dokumentovat život za železnou oponou. V roce 1997 vydal knihu "Broken Dream: Twenty Years of War in Eastern Europe". Fotografoval také na místech válečných konfliktů, zachycoval genocidu v Zairu a Rwandě, utečence v Bosně i v Afghánistánu a další události.

V roce 2018 byl nařčen ze sexuálního obtěžování několika kolegyň z agentury VII. Později založil novou agenturu 400 ASA.