#540

Karel Svolinský
(1896 – 1986)

Božena Němcová: Tři citrony

Karel Svolinský
#540

Karel Svolinský
(1896 – 1986)

Božena Němcová: Tři citrony

Bibliofilie II. Část
275 zobrazení
400 Kč
22. 11. 2018 18:00

původní kartonový přebal poškozen, vazba povolená
další informace
bibliofilie s pěti původními dřevoryty
38,5 x 29 cm
1929
sign. na tiráži K. Svolinský
typogr. úprava a litograficky kolorované dřevoryty K. Svolinského, Hranice na Moravě 1929, 38 stran, vydáno 240 číslovaných výtisků, z nichž tento má č. 199
1896-1986

Božena Němcová: Tři citrony

Karel Svolinský byl významný český malíř, grafik, ilustrátor, typograf, scénograf a pedagog. Narodil se 14. ledna 1896 ve Svatém Kopečku u Olomouce.

V letech 1910–1916 se vyučil řezbářem v Praze. Poté pokračoval ve studiu na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde se věnoval různým uměleckým oborům, včetně malby, grafiky a sochařství. Studoval u významných profesorů jako byli Štěpán Zálešák, Bohumil Kafka a František Kysela.

Svolinského tvorba zahrnovala širokou škálu uměleckých disciplín. Zabýval se kresbou, volnou a užitou grafikou, ilustracemi a scénografií. Jeho díla byla inspirována lidovými tradicemi, folklórem a přírodou. Vynikal zejména v dřevorytu a dřevořezu, což bylo také ovlivněno jeho vyučením řezbářem. Vytvořil návrhy bankovek, poštovních známek, plakátů a exlibris. Byl autorem písma nazvaného "Wenceslas" a vytvořil mnoho ilustrací a knižních obálek.

Svolinský se také věnoval scénografii a vytvořil návrhy vitráží a mozaik pro různá umělecká díla. Spolupracoval s jinými umělci na projektech, jako byla nová podoba Olomouckého orloje ve stylu socialistického realismu. Tvořil také výpravy pro operní představení.

Byl aktivním členem výtvarné společnosti Mánes a získal řadu ocenění a uznání za svou práci. Jeho tvorba odkazuje na tradice českého výtvarného umění a významně přispěla k vývoji a rozvoji českého kulturního dědictví.

Zemřel 16. září 1986 v Praze.