#814

Friedrich Iwan
(1889 – 1967)

Pohled na Sněžku

Friedrich Iwan
#814

Friedrich Iwan
(1889 – 1967)

Pohled na Sněžku

Místopis, mapy
353 zobrazení
4 000 Kč
Vyvolávací cena: 800 Kč
22. 11. 2018 18:00

zažloutlý, zašpiněný papír, na rámu oděrky
další informace
lept
13,2 x 18 cm
sign. PD Friedr. Iwan
1889-1967

Pohled na Sněžku

Friedrich Iwan, narozený 8. srpna 1889 v Kamenné Hoře, byl významným malířem, krajinářem, grafikem a tvůrcem četných pamětních tisků.

Studoval na Královské škole umění a řemesel ve Wrocławi v letech 1903 až 1908 a poté pokračoval v uměleckém vzdělání na Akademii výtvarných umění v Berlíně - Charlottenburg v letech 1910 až 1914. Během první světové války se účastnil bojů a byl zraněn, poté se vrátil do Berlína, kde se v roce 1920 oženil a měl jednoho syna, Klause. Později se v roce 1921 přestěhoval do Karpacze Wolfshau a v roce 1924 do Jelení Hory, kde žil až do deportace v roce 1946. Po druhé světové válce žil nejprve v Schlitz (Hesensko), pak v Gunzenau (Hesensko) a nakonec se v roce 1954 usadil ve Wangen im Allgäu, kde také zemřel.

Friedrich Iwan se specializoval na grafické techniky a akvarely, které dosahovaly velmi malířských efektů. Oblíbenými tématy jeho prací byly zejména zima a předjaří, a ve svých krajinných obrazech se zaměřoval především na zachycení atmosféry prostřednictvím kompozice záběru a hry světel a stínů.

Jeho signatura "Friedrich Iwan" byla již v 20. letech 20. století velmi ceněna, a byl také známý svými vzory pro exlibris. Jeho leptové grafiky s motivy Krkonoš, zejména zimní motivy, byly tak populární, že byly reprodukovány i na pohlednicích.

Zemřel 8. ledna 1967 ve Wangen im Allgäu (Württemberg).